I. posiedzenie Zespołu do spraw ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w MFW
19 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji, któremu przewodniczył Pan Minister Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie, na podstawie dostępnych danych dotyczących kosztów wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych i cen energii, rekomendacji w zakresie ceny maksymalnej za energię elektryczną, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.
– Nieprawidłowo wyliczona cena maksymalna może uniemożliwić rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce lub spowodować wystąpienie nadmiernego wsparcia, co skutkowałoby z jednej strony nadzwyczajnie wysokimi zyskami wytwórców, drugiej zaś nadmiernym obciążeniem odbiorców końcowych – powiedział Wiceminister Motyka.
Określenie wysokości ceny maksymalnej jest niezbędne dla uruchomienia II fazy systemu wsparcia, a w związku z tym, dla terminowego i zrównoważonego rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.
Obowiązek określenia tej ceny nakłada na ministra właściwego do spraw klimatu art. 31 ust. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 182). Wskazanie to następuje w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych. Pierwszą aukcję offshore zaplanowano na 2025 r.
W I. posiedzeniu Zespołu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Przemysłu, Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Urzędu Regulacji Energetyki oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska