Wsparcie projektów morskich farm wiatrowych
– Po okresie opóźnień następuje przyśpieszenie prac nad wdrożeniem wsparcia dla projektów morskich farm wiatrowych, które są kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Jacek Bartmiński, Wiceminister Aktywów Państwowych.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie w sprawie możliwości finansowania projektów budowy morskich farm wiatrowych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
W spotkaniu z udziałem Jacka Bartmińskiego wzięli udział przedstawiciele branży morskich farm wiatrowych – deweloperzy realizujący projekty budowy farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, a także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.
W trakcie spotkania zaprezentowano nowe warunki wsparcia finansowego tego typu projektów ze środków KPO w ramach inwestycji REPowerEU G3.1.5, w której ustanowiono Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przedstawione zostały informacje o inwestycji, w tym podstawowe parametry przedsięwzięć inwestycyjnych (zakres rzeczowy i czasowy projektu, cel i efekty realizacji), formy udzielenia wsparcia, kryteria oceny projektów. Podczas spotkania odbyła się również dyskusja na temat funduszu, który ma na celu poprawę dostępu finansowania w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Spotkanie było również elementem konsultacji kryteriów oceny inwestycji z obszaru offshore wind do udzielenia finansowania ze środków KPO.
Na spotkaniu przekazano informację, zgodnie z którą w wyniku zgłaszanych przez MAP postulatów w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowano projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek na budowę morskich farm wiatrowych w walucie euro. Był to ważny postulat zgłaszany przez inwestorów offshore wind.
Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje kontynuację spotkań z przedstawicielami branży morskich farm wiatrowych na temat pozyskiwania finansowania ze środków KPO oraz wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Będzie ona stanowić istotny udział w miksie energetycznym Polski.
Za inwestycję G3.1.5 od strony merytorycznej odpowiada Departament Współpracy Międzynarodowej i Funduszy Europejskich w MAP.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych