Projekt zaleceń technicznych PAA na temat bezpieczeństwa przechowywania odpadów promieniotwórczych – zapraszamy do konsultacji
Do 18 grudnia 2023 r. wszyscy zainteresowani mogą przesyłać uwagi do projektu zaleceń technicznych Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dotyczących bezpieczeństwa przechowywania odpadów promieniotwórczych. Tekst projektu publikujemy poniżej.
Uwagi można przesyłać na adres: sekretariat.DBJ@paa.gov.pl.
W projekcie zostały wskazane oczekiwane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki rozwiązania dla bezpiecznego przechowywania odpadów promieniotwórczych w magazynach odpadów promieniotwórczych, bądź przy braku magazynu w miejscu ich powstawania, tj. w pracowniach izotopowych.
Przechowywanie ma z definicji charakter przejściowy i oznacza magazynowanie odpadów promieniotwórczych z zamiarem ich ponownego wydobycia i skierowania do dalszych etapów postępowania: przetwarzania, przemieszczania, składowania, bądź odprowadzania w sposób kontrolowany do środowiska. Działalność związana z przechowywaniem odpadów promieniotwórczych ma zapewniać nie tylko ochronę ludzi i środowiska w warunkach normalnych i w sytuacjach zdarzenia radiacyjnego, ale również nie może nakładać nadmiernych obciążeń na przyszłe pokolenia.
Projekt zaleceń dotyczy przechowywania odpadów promieniotwórczych stałych, ciekłych i gazowych. Publikacja nie odnosi się do przechowywania:
- odpadów powstających podczas wydobycia i przetwarzania rud uranu i toru;
- innych odpadów zawierających podwyższone stężenia naturalnych pierwiastków promieniotwórczych i odpadów pochodzących z działalności polegającej na przetwarzaniu minerałów;
- wypalonego paliwa jądrowego.
Zawarte w projekcie publikacji zalecenia należy stosować do nowych magazynów odpadów promieniotwórczych, ale mogą być również stosowane do już istniejących. Obejmują one zagadnienia związane z wyborem odpowiedniej lokalizacji dla magazynu odpadów promieniotwórczych, jego projektowaniem, stosowaniem dodatkowego wyposażenia, eksploatacją oraz likwidacją. W publikacji opisane są również wymagania dotyczące pojemników stosowanych do przechowywania odpadów promieniotwórczych ciekłych i stałych, postępowania w warunkach zdarzenia radiacyjnego, a także dotyczących monitoringu radiologicznego wewnątrz i na zewnątrz obiektu.
Projekt zaleceń technicznych Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dotyczące bezpieczeństwa przechowywania odpadów promieniotwórczych
Projekt_zaleceń_Prezea_PAA_dotyczących_przechowywania_odpadów_do_konsultacji.docx 0.09MB