Elektroenergetyka » Wyzwania i potrzeby polskiej transformacji energetycznej

Wyzwania i potrzeby polskiej transformacji energetycznej

3 lis 2023 Możliwość komentowania Wyzwania i potrzeby polskiej transformacji energetycznej została wyłączona

Instytutu Jagielloński przygotował analizę przedstawiającą kluczowe wyzwania, które mogą wystąpić w trakcie planowania transformacji energetycznej w Polsce. W opracowaniu zostały zidentyfikowane następujące wyzwania: funkcjonalne (operacyjne, techniczne) oraz strategiczne.

ANALIZA: Wyzwania i potrzeby polskiej transformacji energetycznej (pobierz pełną analizę – 17 stron)

Czy transformacja energetyczna jest potrzebna i jakie są filary jej sukcesu?

Transformacja energetyki to szansa na uzyskanie korzyści środowiskowych, ekonomiczno-społecznych oraz strategicznych. Nie mniej jednak będzie ona wymagać bezprecedensowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z budową:

  • odpowiedniego miksu zasobów wytwórczo-magazynowych (zdolnego pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię, jak i moc),
  • odpowiednich zasobów sieciowych (w celu przyłączania mocy wytwórczo-magazynowych oraz przesyłu i dystrybucji energii).

Warto podkreślić, że jej sukces – oparty o skoordynowane planowanie oraz wykonanie – zależeć będzie od odpowiedniego kapitału intelektualnego i organizacyjnego.

Kamil Moskwik, Członek Zarządu Instytutu Jagiellońskiego, dodaje, transformacja energetyczna, przypomina obecnie przebudowę samolotu w trakcie lotu, jest to bezprecedensowe przedsięwzięcie współczesnego świata.

Jest ona jednym z najważniejszych, największych i najbardziej skomplikowanych procesów, a jako operacja na żywym organizmie, cechuje się szeregiem wyzwań funkcjonalnych (operacyjnych, technicznych – związanych z prowadzeniem bezpiecznej pracy systemu) oraz strategicznych (związanych z budową infrastruktury spełniającej tzw. trylemat energetyczny).

– Przeprowadzenie transformacji energetycznej w sposób bezpieczny dla pacjenta wymaga przemyślanego, odpowiedzialnego oraz skoordynowanego analizowania i budowania rozumienia zależności i wpływu (analizy techniczne, ekonomiczne, finansowe, prawne, środowiskowe), planowania oraz wykonania w oparciu o odpowiedni kapitał intelektualny – kończy Moskwik.

Autor:

Członek Zarządu Instytutu Jagiellońskiego. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Uczestnik specjalistycznych kursów organizowanych m. in. przez Columbia University, Stanford University czy Université de Genève. Posiada ponad 8 lat doświadczenia przy realizacji i kierowaniu projektów doradczych dla podmiotów z sektora energetycznego, finansowego oraz administracji publicznej. Kluczowe kompetencje Kamila, wpisują się w obszar modelowania matematycznego, analityki biznesowej oraz doradztwa strategicznego.

Źródło: Instytut Jagielloński

Wpis został opublikowany 3 lis 2023 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.