Szczecin liderem offshore – powstanie fabryka do produkcji wież wiatrowych oraz 400 miejsc pracy
Hiszpańska firma Windar zainwestuje 70 milionów euro w nowoczesną fabrykę do produkcji wież wiatrowych, masztów i fundamentów dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały już z hiszpańskim gigantem przedwstępną umowę dzierżawy terenów pod zakład na Ostrowie Grabowskim.
Fabryka firmy Windar to kolejne przedsięwzięcie, po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych oraz fabryce do produkcji komponentów do morskich farm wiatrowych duńskiej firmy Vestas, w zespole portów Szczecin-Świnoujście związane z odnawialnymi źródłami energii.
19 października Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska Sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie. Na 17 ha powstanie fabryka, w której produkowane będą elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych, konstrukcje fundamentów dla wież morskich lub lądowych turbin wiatrowych oraz konstrukcje masztów lub wież metalowych.
– Bardzo się cieszymy, że firma Windar wybrała Szczecin i że w naszym mieście powstanie tak ważna dla branży offshore i onshore fabryka – mówi Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Szczecina. – To kolejna, ważna inwestycja, generująca nowe miejsca pracy i wzmacniająca naszą gospodarkę – dodaje.
Hiszpańska firma chce rozpocząć działalność w pierwszej połowie 2026 r. i planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.
Najważniejszą częścią fabryki Windar będzie budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych. Będą tam 4 nawy przemysłowe i magazyn do przechowywania surowców potrzebnych do produkcji. Obok stanie mniejszy budynek pomocniczy przeznaczony do montażu wewnętrznych elementów. Ponad 3 hektary przygotowane zostaną pod place składowe. Potrzebne będą też drogi dojazdowe i parking na 100 miejsc, które mają powstać na działce o powierzchni ponad 8 ha. Produkowane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m. in. transportu morskiego.
Dzięki takim inwestycjom województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Marszałek Olgierd Geblewicz od dawna podkreśla rolę energetyki wiatrowej dla regionu.
– Najbardziej cieszy fakt, że jesteśmy nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Cele klimatyczne, zawarte chociażby w Europejskim Zielonym Ładzie, wciąż w Polsce nie są osiągnięte i mamy jeszcze wiele do zrobienia. Nasz region zawsze był miejscem, gdzie energetyka odnawialna, w tym wiatrowa, rozwijały się najlepiej. Na całym Pomorzu Zachodnim mamy gigantyczny potencjał również do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować – mówił dla Rzeczpospolitej Marszałek Geblewicz w maju tego roku.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej