Spotkanie europejskich ministrów ds. energii z udziałem Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego
Reforma unijnego rynku energii elektrycznej to główny temat posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, które odbyło się 17 października 2023 r. w Luksemburgu. Najważniejszym efektem spotkania, w którym uczestniczył Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, jest przyjęcie podejścia ogólnego Rady do reformy rynku energii elektrycznej (EMD), z uwzględnieniem derogacji dla polskiego rynku mocy.
Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył, że nadrzędnym celem reformy rynku energii elektrycznej jest budowa odpornego na wstrząsy systemu elektroenergetycznego, ograniczającego skutki zawirowań na rynku surowców, a także ochrona i wspieranie odbiorców końcowych poprzez zapewnienie bezpiecznych i konkurencyjnych cenowo dostaw energii.
– Kwestia mechanizmów mocowych ma charakter priorytetowy ze względu na kluczowe znaczenie rynku mocy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Potrzebne jest rozwiązanie umożliwiające państwom członkowskim stosowanie mechanizmów mocowych w zakresie pozwalającym na wykorzystywanie wszystkich dostępnych jednostek w sytuacji niewystarczającej podaży mocy. Polska zwraca uwagę, że takie rozwiązanie ma służyć zarówno zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, jak i umożliwieniu transformacji systemu – powiedział.
Zaproponowane rozwiązanie, obejmujące możliwość derogacji od limitu emisyjnego, daje możliwość zapewnienia stabilnych dostaw prądu w okresie modernizacji polskiego systemu energetycznego w najbliższych latach, a jednocześnie utrzymuje sygnały inwestycyjne dla jednostek niskoemisyjnych i nie wpływa negatywnie na realizację długoterminowych celów transformacji niskoemisyjnej. Jest jednak potrzebne m. in. ze względu na zaburzenia procesów inwestycyjnych dot. jednostek niskoemisyjnych spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak rosyjska agresja na Ukrainę, zmienność cen, problemy z podażą surowców czy komponentów.
W trakcie posiedzenia Polska podniosła także kwestie negatywnego wpływu rynku uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na politykę energetyczną i klimatyczną oraz możliwość realizacji celów transformacji energetycznej.
– Ceny uprawnień do emisji są istotnym czynnikiem wpływającym na koszt wytwarzania energii, szczególnie w państwach o bardziej konwencjonalnym miksie energetycznym. Odczuwany wpływ raptownego wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla na ceny energii niesie wiele negatywnych skutków, szczególnie dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokie ceny energii negatywnie odbijają się na konkurencyjności gospodarki europejskiej – dodał Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Przy okazji posiedzenia odbyło się też spotkanie przedstawicieli Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii, dotyczące działań podejmowanych przy projekcie Harmony Link, wspierającym planowaną na 2025 r. synchronizację systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem europejskim.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska