Wydarzenia - relacje » PAA na 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

PAA na 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

3 paź 2023 Możliwość komentowania PAA na 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej została wyłączona

Liczne spotkania z przedstawicielami zagranicznych organów regulacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, rozwój współpracy oraz rozmowy o możliwych działaniach na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego. W tym tygodniu delegacja Państwowej Agencji Atomistyki na czele z Prezesem Andrzejem Głowackim uczestniczyła w 67. Konferencji Generalnej MAEA w Wiedniu.

Przedstawiciele 177 krajów członkowskich Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej MAEA uczestniczyli w zorganizowanej już po raz 67 Konferencji Generalnej MAEA. Wydarzenie przyciągnęło w sumie ponad 2800 uczestników ­­– reprezentantów dozorów jądrowych, organizacji rządowych i pozarządowych, instytucji działających w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. W konferencji wzięła udział  delegacja PAA z Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki Andrzejem Głowackim na czele.

Bezpieczeństwo jądrowe na Ukrainie, ale też na Bliskim Wschodzie było jednym z wiodących tematów tygodniowych obrad na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Uczestnicy Konferencji Generalnej omawiali również możliwości globalnej współpracy na rzecz rozwoju nauki i technologii jądrowych. Prezes PAA uczestniczył m.in. w panelu dyskusyjnym z udziałem Przewodniczącej Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego oraz szefa dozoru z Wielkiej Brytanii na temat współpracy międzynarodowej w kontekście licencjonowania małych reaktorów modułowych (SMR). W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie technologią SMR w Polsce dostosowujemy naszą organizację do nowych wyzwań. Rekrutujemy nowych pracowników także dla obszaru małych reaktorów modułowych. Sukcesywnie zwiększamy zatrudnienie w całej Agencji – informował podczas panelu prezes PAA Andrzej Głowacki. – Utworzyliśmy również w PAA nowy zespół, który na bieżąco zajmuje się analizami rozwiązań prawnych, technicznych oraz organizacyjnych dla technologii SMR – dodał Szef polskiego dozoru jądrowego.

Międzynarodowe rozmowy o współpracy

Podczas Konferencji Generalnej delegacja PAA odbyła liczne spotkania z partnerami zagranicznymi. O planach dalszych szkoleń i staży stanowiskowych przede wszystkim w zakresie licencjonowania reaktorów amerykańskiej technologii AP1000 Andrzej Głowacki rozmawiał z Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego USA Christopherem Hansonem. Spotkanie z Ruminą Velshi, szefową kanadyjskiego dozoru jądrowego poświęcono w dużej mierze dalszej współpracy w kontekście  technologii BWRX-300. Z prezesem ukraińskiego dozoru jądrowego Olehem Korikovem Szef PAA omówił aktualną sytuację w ukraińskich obiektach jądrowych i dalszą współpracę.

Delegacja PAA rozmawiała także o bieżących wyzwaniach  w kontekście bezpieczeństwa jądrowego z szefami organów regulacyjnych z Francji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Węgier, Słowacji, Rumunii oraz Holandii. Prezes PAA informował m.in. o przygotowaniach Agencji do licencjonowania reaktorów AP1000, działaniach podejmowanych w zakresie nowych technologii jądrowych, w tym SMR. Szef polskiego dozoru podsumowywał również zakończoną niedawno w Polsce drugą Misję Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (IRRS).   

Tegoroczna Konferencja Generalna MAEA odbyła się w dniach 25-29 września w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Wpis został opublikowany 3 paź 2023 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.