Minister Anna Moskwa: Realizacja transformacji energetycznej wymaga odpowiedniego finansowania
Jak zapewnić sprawiedliwą transformację energetyczną, która wspiera konkurencyjność Europy i chroni stabilność finansową – o tym dyskutowali uczestnicy konferencji „Ensuring an Orderly Energy Transition”, zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, Europejski Bank Centralny i Europejski Bank Inwestycyjny. W wydarzeniu, które odbyło się 29 września 2023 r. w Paryżu, udział wzięła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
Jak zaznaczyła Minister Anna Moskwa, dla środkowo-wschodniej części UE, do której Polska kulturowo i historycznie należy, stabilne wytwarzanie czystej energii jest koniecznością. Dla Polski i innych krajów projądrowych, właśnie energetyka jądrowa należy do najbardziej stabilnego źródła czystej, zielonej energii. Dodała również, że skuteczne realizowanie transformacji wymaga odpowiedniego finansowania, a rozwój nowych technologii musi być opłacalny.
– Zapewnienie obywatelom taniej, stabilnej i czystej energii wymaga wzmożonego wysiłku inwestycyjnego i racjonalnej polityki, zarówno w zakresie sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak i w zakresie paliw tradycyjnych, od których w okresie przejściowym zależeć będzie nasze bezpieczeństwo, konkurencyjność i zdolność do zaspokajania naszych podstawowych potrzeb i oczekiwań społecznych – powiedziała Szefowa Resortu.
Zdaniem Minister energetyka jądrowa będzie odgrywać ważną rolę w miksie energetycznym Polski. Inwestycje w energetykę jądrową mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, dlatego priorytetem w działaniach międzynarodowych powinno być uznanie energetyki jądrowej za źródło czystej, zeroemisyjnej energii, co dla Polski jest ważnym czynnikiem wzmacniającym konkurencyjność tego sektora.
– Choć Program polskiej energetyki jądrowej koncentruje się na budowie reaktorów wielkoskalowych w Polsce, to uważnie monitorujemy rozwój technologii SMR. Widzimy synergię i komplementarność pomiędzy tymi dwiema technologiami i wspieramy polskie firmy zainteresowane wdrożeniem SMR – zauważyła.
Szefowa MKiŚ zwróciła także uwagę, że podczas kryzysu energetycznego współpraca pomiędzy krajami ma kluczowe znaczenie zarówno na poziomie bilateralnym, jak i unijnym. Polska aktywnie uczestniczyła w unijnych Radach ds. energii, proponując działania na rzecz wzmocnienia koalicji państw projądrowych.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska