News » Świadectwo energetyczne, a sprzedaż i wynajem nieruchomości

Świadectwo energetyczne, a sprzedaż i wynajem nieruchomości

18 wrz 2023 Możliwość komentowania Świadectwo energetyczne, a sprzedaż i wynajem nieruchomości została wyłączona

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie 28 kwietnia br. świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest przy każdej sprzedaży oraz wynajmie nieruchomości. Za brak takiego dokumentu przy zawieraniu tego typu transakcji właściciel mieszkania czy domu może zapłacić karę.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym ilość energii potrzebnej do funkcjonowania budynku lub jego segmentu. Obejmuje energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, dostarczania ciepłej wody, chłodzenia oraz, w kontekście obiektów niemieszkalnych, oświetlenia. Na podstawie danych w tym dokumencie, osoby korzystające z budynku mogą oszacować roczne zużycie energii i związane z tym koszty.

Do tej pory takiego świadectwa wymagano dla budynków komercyjnych i zbudowanych po 2009 r. Od 28 kwietnia jest to obowiązek wszystkich, również osób będących w posiadaniu spółdzielczego własnościowego lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Co istotne, świadectwo energetyczne musi być przedstawiane nie tylko przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży sprzedaży mieszkania, ale też przy umowie najmu. Ważną informacją jest też fakt, że takie świadectwo ważne jest przez 10 lat, co oznacza, że po upływie tego okresu konieczne będzie wyrobienie nowego dokumentu. W przypadku remontu, np. rozbudowy budynku lub jego ocieplenia, jeżeli specyfikacja energetyczna budynku ulegnie zmianie, to również konieczne będzie wyrobienie nowego certyfikatu.

Kto musi takie świadectwo wyrobić?

Świadectwo charakterystyki energetycznej posiadać musi właściciel nieruchomości planujący ją sprzedać lub wynająć. Jeżeli jesteś właścicielem domu lub lokalu mieszkalnego i nie planujesz go wynająć bądź sprzedać, to świadectwo energetyczne w tym przypadku nie jest wymagane. Ważną informacją dla wynajmujących jest natomiast fakt, że świadectwo energetyczne niezbędne jest zarówno przy klasycznym najmie, jak i przy najmie okazjonalnym, gdzie umowę potwierdza notariusz.

Jeżeli wynajmujący już wynajmuje mieszkanie lokatorom, to nie musi tego świadectwa na razie pozyskiwać. Jeżeli natomiast lokatorzy zmienią się, to właściciel będzie musiał takie świadectwo przedłożyć. Koszt jego wyrobienia jest zróżnicowany i zależy głównie od lokalizacji nieruchomości, jej wielkości i przeznaczenia. Ceny za świadectwo wahają się obecnie od 300 do 1000 zł. Za brak świadectwa energetycznego, a właściwie nie przekazanie tego dokumentu najemcy lub kupującemu przewiduje się zróżnicowane kary pieniężne. Mogą one wynosi od 20 do nawet 5000 zł.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a sprzedaż lub wynajem nieruchomości

Nowelizacja wprowadziła zmiany również w ogłoszeniach czy reklamach dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Obecnie bowiem w tego typu ogłoszeniach należy podawać:

  • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną;
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową;
  • jednostkową ilość emisji CO₂.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a dom nowo wybudowany

W przypadku nowo wybudowanego budynku świadectwo energetyczne trzeba dołączać do zawiadomienia o zakończeniu budowy bądź do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Brak tego dokumentu może spowodować wniesienie sprzeciwu do dokonanego zgłoszenia o zakończeniu budowy lub odmowę wydania pozwolenia na użytkowanie.

Przepisy te nie dotyczą jednak budynków mieszkalnych o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw., wybudowanych dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?

Zwolnione z tego obowiązku są nieruchomości takie jak: zabytki, miejsca kultu i działalności religijnej, domy i mieszkania, które są użytkowane maksymalnie 4 miesiące w roku, budynki przemysłowe i gospodarcze niewyposażone w instalację zużywającą energię (z wyłączeniem oświetlenia) oraz gospodarstwa rolne, w których roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie jest wyższe niż 50 kWh/m2.

Źródło: www.nieruchomosci-online.pl

(art. sponsorowany)

Wpis został opublikowany 18 wrz 2023 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.