Grupa ORLEN buduje nowe farmy OZE w Wielkopolsce
Grupa ORLEN stawia kolejne kroki w kierunku realizacji swojej strategii w zakresie rozwoju źródeł odnawialnych. Spółka Energa Green Development – po podpisaniu z Energą Wytwarzaniem przedwstępnych umów inwestycyjnych – wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych (NTP – z ang. notice to proceed) dla nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW.
PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) to projekty typu green field (realizowane „od zera”), których zakończenie planowane jest na drugą połowę 2024 r. Obie inwestycje zaprojektowano w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi oraz z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności. Docelowym odbiorcą aktywów będzie spółka Energa Wytwarzanie odpowiedzialna za serwis i eksploatację źródeł OZE. W związku z tym obie spółki podpisały przed wydaniem NTP umowy inwestycyjne na zakup tych projektów.
– Z wielką satysfakcją rozpoczynamy budowę farm fotowoltaicznych, które rozwijaliśmy i zaprojektowaliśmy w ramach spółki EGD. W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW – podkreśla Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu Energa Green Development.
Oba nowe aktywa OZE zlokalizowane będą w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), w sąsiedztwie działających już aktywów Energi: farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW oraz 2 instalacji fotowoltaicznych, PV Gryf (ok. 25 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW).
– Obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie. W tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych. Obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłynie do polskiego systemu energetycznego – mówi Piotr Meler, Prezes Zarządu Energi Wytwarzania.
Według szacunków PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie.
Wielkopolskie zagłębie OZE
PV Mitra i PV Żuki to nie jedyna inwestycja Grupy ORLEN w OZE na terenie woj. wielkopolskiego. W lipcu 2023 r. zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu 3 farm wiatrowych zlokalizowanych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW) między innymi na zasadzie przyłączenia w formule cable-pooling . Uruchomione w 2021 i 2022 r. farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. W ich skład wchodzą turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych pracujących obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w br.
W tym samym miesiącu Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i 4 instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w woj. wielkopolskim. Transakcja dotyczy 2 projektów OZE. Pierwszym jest projekt Opalenica, obejmujący 3 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 r., natomiast Sompolno w czerwcu 2024 r. Obie instalacje w ciągu roku mogą wyprodukować ok. 111 GWh energii – dość, aby zasilić w energię elektryczną ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią Grupy Greenvolt.
Strategia dla transformacji energetycznej
Zgodnie ze swoją strategią rozwojową, do końca 2030 r. Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze zasilane biogazem i biometanem. W tym czasie koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Łącznie do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł. Wszystko to, wykorzystując synergie oraz potencjał połączonego koncernu multienergetycznego, ma zapewnić Polakom tanią i czystą energię w przyszłości.
Źródło: ENERGA SA