PSG rozpoczyna certyfikację sieci w zakresie przesyłu wodoru
Polska Spółka Gazownictwa już niedługo będzie pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym sieci gazowe poddane ocenie przez jednostkę certyfikującą w zakresie przesyłania wodoru lub gazu ziemnego z jego domieszkami. Spółka razem z partnerami zainaugurowała w lipcu prekursorski projekt, który ma na celu ocenę bezpieczeństwa wszystkich komponentów sieci gazowych podczas transportu gazu zawierającego do 20% wodoru.
Obecnie budowane sieci gazowe, ze względu na kilkudziesięcioletni okres eksploatacji, powinny być gotowe na to, że już w niedalekiej przyszłości mogą posłużyć do dystrybucji przynajmniej domieszek wodoru. Dlatego Polska Spółka Gazownictwa, wpisując się w cele Polskiej Strategii Wodorowej, podjęła decyzję o uruchomieniu innowacyjnego projektu certyfikacji budowanej sieci.
– Już od jesieni 2014 r. jesteśmy bardzo aktywni w temacie możliwości dystrybucji mieszaniny gazu ziemnego z wodorem lub czystego wodoru za pomocą eksploatowanych sieci gazowych. Z uwagi na brak norm i specyfikacji technicznych na poziome unijnym, jak i krajowym, wspólnie z naszymi partnerami, Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Gaz Sp. z o.o. z siedzibą w Błoniu rozpoczynamy certyfikację trzech zadań inwestycyjnych. Będzie ona realizowana za pomocą autorskiego programu Instytutu Nafty i Gazu – powiedział Robert Więckowski, Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
Do projektu wytypowano zadania na terenie Dolnego Śląska, które umożliwią zbadanie działania wodoru zarówno na sieć gazową wykonaną z polietylenu, jak i ze stali, w zakresie ciśnienia średniego i średniego podwyższonego. Będą to następujące inwestycje:
- przebudowa gazociągu podwyższonego ciśnienia relacji Biernatki – Legnica,
- budowa gazociągu średniego ciśnienia Jelenia Góra – Piechowice,
- budowa gazociągu średniego ciśnienia Stanowice – Iwiny.
– W pierwszym etapie, który już się rozpoczął, analizie poddawana jest posiadana przez spółkę dokumentacja. Wnioski i rekomendacje zostaną wykorzystane podczas drugiego etapu obejmującego swoim zakresem kontrolę procesów budowy i procedur wykorzystywanych podczas jej realizacji przez wykonawcę – dodał Mariusz Konieczny, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu.
Termin realizacji pierwszego etapu to przełom lipca i sierpnia br. Pierwsze odcinki sieci gazowej zostaną poddane pełnej ocenie 2 miesiące później, a zakończenie projektu nastąpi razem z ukończeniem prac inwestycyjnych.
Źródło: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.