Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych posiedzeniach Rady Ministrów UE ds. Środowiska i ds. Energii
Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w nieformalnych posiedzeniach Rady Ministrów UE ds. Środowiska i ds. Energii, które odbyły się w dniach 10-12 lipca 2023 r. w Valladolid w Hiszpanii. Głównym celem spotkania Rady Ministrów ds. Środowiska było omówienie sposobów przyspieszenia transformacji ekologicznej w Europie, aby skutecznie zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami ekologicznymi, nie szkodząc przy tym dobrobytowi.
Pierwszym zagadnieniem, które ministrowie środowiska podjęli, było kompleksowe zarządzanie glebami, wodami, lasami i różnorodnością biologiczną w Europie. Dyskusja dotyczyła konieczności wprowadzenia zmian w podejściu do zarządzania tymi zasobami oraz uwzględnienia szerokich powiązań ekonomiczno-społeczno-środowiskowych.
Powszechnie popierano podejście zintegrowane, choć zauważano trudności związane z wdrożeniem takich rozwiązań w praktyce. Podniesiono kwestie związane z kosztami i finansowaniem działań pro-środowiskowych oraz zróżnicowaniem między poszczególnymi krajami i społeczeństwami. Przedstawiciel Polski podniósł kwestię braku wspólnych miar dla podejścia ekosystemowego, które powinno być integralną częścią podejścia zintegrowanego. Wskazał również na polski model zarządzania lasami jako przykład holistycznego podejścia do usług świadczonych przez ekosystemy leśne. Poinformował również o programie w Polsce, który ma na celu wsparcie miast w ich transformacji na miasta przyjazne dla klimatu.
– Polityki unijne powinny umożliwiać zrównoważony rozwój, gdzie żaden z aspektów – środowiskowy, społeczny czy gospodarczy – nie dominuje i nie ogranicza pozostałych – podkreślił Wiceminister Klimatu i Środowiska.
Wiceminister zwrócił uwagę, że Polska śledzi uważnie pojawiające się inicjatywy dotyczące ułatwień lokalizacyjnych dla infrastruktury związanej z produkcją energii ze źródeł odnawialnych poprzez uproszczenie i przyspieszenie procedur, uznając je za inwestycje służące bezpieczeństwu publicznemu bądź inwestycje o nadrzędnym interesie publicznym. Jednakże, należy pamiętać, aby nie było to kosztem innych zasobów przyrody, zwłaszcza różnorodności biologicznej.
Podczas wspólnych sesji ministrów środowiska i energii omawiano oczekiwania wobec wyników konferencji COP28 UNFCCC oraz wkładu sektora energetycznego. Gościem na tych sesjach był przyszły prezydent COP28, dr Sułtan AI Jaber ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
– Bezpieczeństwo energetyczne jest fundamentem rozwoju gospodarczego i społecznego. Dlatego ważne jest rozwijanie systemów energetycznych, które dostarczą wystarczającą ilość energii w sposób stabilny i przewidywalny w odpowiednim miejscu i czasie. Obecnie jedyną skalowalną i bezemisyjną technologią energetyczną, niezależną od pogody, jest energia jądrowa. Dlatego konieczne jest zachowanie zasady neutralności technologicznej i kontynuacja rozwoju obiecujących technologii, takich jak wodór, małe reaktory jądrowe (SMR) czy odłączanie i składowanie CO₂ (CCUS) – podkreślił Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.
Ministrowie energii omówili również kwestie autonomii strategicznej oraz sposobów wzmocnienia łańcucha wartości w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw w sektorze energetycznym, a także wyzwania związane z osiągnięciem cyfrowego i zintegrowanego wewnętrznego rynku energii. Jednym z możliwych rozwiązań zapewniających stabilne funkcjonowanie systemu energetycznego są mechanizmy mocy, które według Polski powinny być stałym elementem systemu energetycznego. Jednakże, te mechanizmy napotykają na problemy formalne związane z długotrwałym i skomplikowanym procesem notyfikacji. Dlatego, jak zaznaczył Wiceminister Klimatu i Środowiska, popieramy uproszczenie procedur dla mechanizmów mocy w ramach reformy rynku energii elektrycznej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska