Działania PAA w ramach oceny technologii SMR
O obecnych i planowanych działaniach dozoru jądrowego w związku z rozwojem małych reaktorów modułowych (SMR) mówił ekspert Państwowej Agencji Atomistyki podczas konferencji „SMR – modułowy atom dla biznesu”. Polski dozór jądrowy ocenia, czy dana technologia spełnia krajowe wymogi bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Konferencja, która odbyła się 12 czerwca 2023 r. w Warszawie, zgromadziła ekspertów związanych z sektorem energetycznym. Głównym celem tego wydarzenia było omówienie perspektyw inwestycyjnych w nowoczesne technologie jądrowe w Polsce.
W gronie prelegentów był naczelnik Wydziału Analiz i Zezwoleń Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Ernest Staroń. Jak mówił ekspert PAA, polski dozór jądrowy podejmuje szereg działań w związku z planami wdrożenia w Polsce technologii SMR. Współpracujemy z regulatorami z innych krajów, m.in. z Kanadyjskią Komisją Dozoru Jądrowego (CNSC), z którą w lutym tego roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy dotyczące technologii SMR.
W maju tego roku Prezes PAA wydał pierwszą ogólną opinię w sprawie technologii małych reaktorów modułowych. Opina dotycząca technologii BWRX-300 została wydana na wniosek spółki Orlen Synthos Green Energy. Obecnie PAA rozpatruje wniosek spółki KGHM Polska Miedź w sprawie technologii NuScale.
W związku z rosnącą popularnością technologii SMR, PAA stawia na wzmocnienie kompetencji. To nie tylko współpraca z parterami zagranicznymi, ale też wzrost zatrudnienia. Agencja chce zatrudnić dodatkowych specjalistów z obszarów takich jak m. in.: geologia, chemia jądrowa, elektryka czy automatyka.
Ocena technologii SMR
Państwowa Agencja Atomistyki, zgodnie z obecnym stanem prawnym, podejmuje takie same działania w stosunku do małych reaktorów modułowych, jak do wielkoskalowych elektrowni jądrowych. Są to takie działania jak wydawanie pozwoleń na budowę, rozruch, eksploatację oraz likwidację obiektu jądrowego. Prezes PAA wydaje również opinię dotycząca wstępnego raportu lokalizacyjnego. Kolejnym instrumentem, przewidzianym w prawie atomowym, jest możliwość wystąpienia przez inwestora do PAA o wydanie opinii ogólnej.
Ogólna opinia Prezesa PAA jest dodatkowym narzędziem informacyjnym, które pokazuje wnioskodawcy, czy wskazane przez niego założenia danej technologii jądrowej są zgodne z polskimi standardami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki