Wiceminister Karol Rabenda: morska energetyka wiatrowa to strategiczny kierunek transformacji energetycznej Polski
– W najbliższych latach dużo się wydarzy, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Mamy już konkretne plany, strategie i jasno określone cele – mówi Wiceminister Karol Rabenda.
2 czerwca 2023 r. w Porcie Północnym w Gdańsku, odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Zespołu Eksperckiego MAP ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej z udziałem Karola Rabendy, Wiceministra Aktywów Państwowych. Zespół będzie organem pomocniczym Ministra Aktywów Państwowych. W jego skład oprócz przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz ekspertów krajowych powołanych na członków zespołu będą mogli wchodzić także uznani eksperci z głosem doradczym.
– Zespół powstał po to by skoordynować wszystkie działania związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dla gospodarki kraju, regionu czy rynku pracy, firm i otoczenia biznesowego stwarza rozwój tej gałęzi – argumentuje Wiceminister Karol Rabenda.
Rozwój energetyki wiatrowej na morzu to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także impuls do rozwoju gospodarczego naszej kraju. Eksperci szacują, że nakłady inwestycyjne na rozwój tego sektora w Polsce mogą, w całym łańcuchu wartości, wynieść 130-150 mld zł.
– Należy podkreślić, że znaczna część tych pieniędzy trafi do krajowych producentów, podwykonawców i usługodawców, a tym samym przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy – podkreśla Wiceminister Karol Rabenda.
„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przewiduje, że moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie w 2030 r. wartość ok 5,9 GW, natomiast w roku 2040 r. – osiągnie wartość do ok 11 GW.
W perspektywie do 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać za 13% generowanej w Polsce energii elektrycznej, a w 2040 r. za 19%. Pierwsze morskie farmy wiatrowe, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczną produkować energię w 2026 r.,
– Należy podkreślić, że pionierem na rynku krajowym w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są dziś spółki Skarbu Państwa – mówi Wiceminister Karol Rabenda.
Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej.
Ponad 60% inwestycji w sektor morskiej energetyki wiatrowej (tylko w I fazie rozwoju) w perspektywie 2030 r. zrealizują Spółki Skarbu Państwa – przede wszystkim Grupa PGE i Grupa PKN ORLEN.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych