Ciepłownictwo » Elektrociepłownia w Zgierzu realizuje kolejny etap budowy nowych jednostek wytwórczych

Elektrociepłownia w Zgierzu realizuje kolejny etap budowy nowych jednostek wytwórczych

1 cze 2023 Możliwość komentowania Elektrociepłownia w Zgierzu realizuje kolejny etap budowy nowych jednostek wytwórczych została wyłączona

Trwają intensywne prace przy budowie układu kogeneracyjnego nowych silników gazowych zgierskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Planowo inwestycja zostanie oddana do eksploatacji w IV kwartale 2023 r.

 – Budowa nowych jednostek wytwórczych w Elektrociepłowni w Zgierzu  jest częścią realizacji  celu Grupy PGE, czyli produkcji energii z paliw niskoemisyjnych. Nowe wysokosprawne, elastyczne i dostosowane do rynku ciepła kogeneracyjne jednostki wytwórcze, pozwolą nam na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz znacząco wpłyną na zmniejszenie emisji z naszej elektrociepłowni – powiedział Krzysztof Fuzowski, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu. 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum SMART EPC oraz MIKO-TECH. Do tej pory do zgierskiej elektrociepłowni dostarczono komin stalowy H=30m, będący stalową konstrukcją wolnostojącą i samonośną. Zaprojektowany został jako dwupowłokowy, w którym trzon nośny przenosi obciążenia stałe i zmienne na fundament, a funkcją przewodów spalinowych jest odprowadzenie spalin.

Z końcem maja br. dostarczono i zabudowano silniki  gazowe o mocy 4,4 MW każdy. Wykorzystują one metodę LEANOX, która pozwala na pracę na mieszance ubogiej gazu ziemnego i nadmiaru powietrza, w celu minimalizowania emisji spalin, już na etapie procesu spalania. W kolejnych dniach sukcesywnie będzie dostarczana pozostała część  komponentów niezbędnych do uruchomienia nowych jednostek wytwórczych, w tym kolektory słoneczne oraz kocioł rezerwowo – szczytowy.

W wyniku realizacji projektu w zgierskiej elektrociepłowni powstanie układ kogeneracyjny oparty o zespół 3 silników gazowych o mocy ok. 4,4 MWe/5 MWt każdy, uzupełnionej kotłem rezerwowo-szczytowym o mocy 7 MWt oraz źródłem OZE w postaci kolektorów słonecznych o mocy ok. 100 kWt. Nowa jednostka kogeneracyjna zastąpi wyeksploatowane źródła wytwarzania oparte na paliwie węglowym. 

Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Dotacja udzielona na realizację projektu wyniesie blisko 22 mln zł. Projekt „Program inwestycyjny dla EC Zgierz – budowa nowych jednostek wytwórczych” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Wpis został opublikowany 1 cze 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.