Współpraca z krajami Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów jako ważny element realizacji Polityki Surowcowej Państwa
Nawiązanie współpracy z krajami Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów było głównym tematem wizyty Wiceministra Klimatu i Środowiska Piotra Dziadzio w Argentynie. Podczas tej wizyty delegacja uczestniczyła w otwarciu polskiego stoiska na targach górniczych ARMINERA i przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami Argentyny, Chile, Dominikany, Kuby oraz Meksyku. Ważnym wydarzeniem było również zorganizowanie konferencji dotyczącej Polityki Surowcowej Państwa, która odbyła się w ramach targów górniczych oraz Konwencji UE-Ameryka Łacińska.
22-24 maja 2023 r., Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio, wraz z przedstawicielami PIG-PIB, uczestniczył w targach górniczych ARMINERA – Międzynarodowych Argentyńskich Targach Przemysłu Wydobywczego. ARMINERA to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych sektorowi górniczemu w Argentynie. Kraj ten posiada bogate złoża nie tylko ropy i gazu, ale również surowców mineralnych, takich jak miedź, złoto, srebro oraz metale ziem rzadkich. Argentyna jest również częścią tzw. Trójkąta Litu, który obejmuje także Chile i Boliwię, i dysponuje największymi na świecie zasobami tego surowca. Polska była aktywnie obecna na targach, organizując polskie stoisko przygotowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Ambasadę RP w Buenos Aires.
Podczas wydarzenia Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio przeprowadził szereg rozmów bilateralnych z przedstawicielami Argentyny, takimi jak Fernanda Avila – Sekretarz ds. Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Argentyny, i Eduardo Zappettinim – Szefem Służby Geologicznej. Spotkał się również z Ministrem Energii i Górnictwa Kuby, Juanem Torres Naranjo, oraz Dyrektorami Służb Geologicznych Chile, Dominikany i Meksyku. Głównym tematem rozmów było przedstawienie założeń i celów polskiej polityki surowcowej oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów w celu opracowania wspólnych projektów badawczych z zakresu geologii między służbami geologicznymi poszczególnych krajów. Te działania są związane bezpośrednio z realizacją piątego celu szczegółowego Polityki Surowcowej Państwa, którym jest współpraca międzynarodowa w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców.
Podczas targów górniczych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało konferencję, na której Wiceminister Piotr Dziadzio przedstawił założenia Polityki Surowcowej Państwa. Następnie Andrzej Głuszyński, Zastępca Dyrektora PIG-PIB, przedstawił prezentację dotyczącą państwowej służby geologicznej oraz zasobów surowców mineralnych występujących w Polsce.
Komisja Europejska również zauważyła wysoki potencjał współpracy z krajami Ameryki Łacińskiej. W tym roku targi ARMINERA zostały połączone z Konwencją UE-Ameryka Łacińska dotyczącą surowców. To wydarzenie było częścią projektu o nazwie „Partnerstwo UE-Ameryka Łacińska w zakresie surowców”, którego celem jest promowanie i zacieśnianie współpracy między UE a siedmioma krajami partnerskimi regionu, takimi jak Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru i Urugwaj, w ramach łańcuchów wartości przemysłu opartego na surowcach mineralnych, zwłaszcza surowców krytycznych. Wkrótce Komisja Europejska planuje podpisać porozumienie o współpracy z Argentyną w zakresie zrównoważonego łańcucha dostaw surowców istotnych dla transformacji energetycznej i cyfrowej.
Podczas konwencji przedstawiciel stowarzyszenia zrzeszającego służby geologiczne Iberoameryki – ASGMI przedstawił potencjał zasobów kontynentalnych występujących w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, ale także potencjał złóż występujących na dnie oceanicznym w wyłącznych strefach ekonomicznych. Te złoża mogą w przyszłości stanowić alternatywny kierunek dostaw surowców do UE, takich jak konkrecje polimetaliczne i masywne siarczki polimetaliczne. W tym kontekście wymieniono również Polskę jako kraj, który prowadzi podobne badania we współpracy z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego w obszarze wyznaczonej koncesji.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska