Polska i Argentyna zawarła porozumienie o współpracy w zakresie geologii
22 maja 2023 r., podczas wizyty Wiceministra Klimatu i Środowiska Piotra Dziadzio w Argentynie, zawarto porozumienie o współpracy w zakresie geologii pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Argentyny. Wydarzenie, zorganizowane w Ambasadzie RP w Buenos Aires, zostało poprzedzone spotkaniem bilateralnym z przedstawicielami służby geologicznej Argentyny oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Następnie kontynuowano rozmowę o dalszym rozwoju współpracy Polski i Argentyny z Sekretarzem ds. Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Argentyny, Fernandą Avila, która potwierdziła wsparcie działań rządu argentyńskiego dla bilateralnej współpracy surowcowej.
– W ubiegłym roku przyjęto Politykę Surowcową Państwa, w której jednym z celów szczegółowych jest współpraca międzynarodowa z krajami posiadającymi potencjał surowcowy. Podpisanie porozumienia o współpracy z argentyńską służbą geologiczną jest potwierdzeniem konsekwentnej i przemyślanej realizacji tej polityki. Argentyna jest dla nas bardzo ważnym partnerem, z których chcemy realizować wspólne projekty w zakresie geologii i górnictwa – powiedział Wiceminister Piotr Dziadzio.
– Dzisiejsze spotkanie jest potwierdzeniem naszych dobrych stosunków oraz ma na celu wspólne wypracowanie propozycji konkretnych projektów do zrealizowania w najbliższej przyszłości. Z pewnością znajdziemy wiele punktów wspólnych, które będą korzystne dla obu krajów. Na bazie wyników realizowanych projektów, będzie można wypracować dobrą współpracę gospodarczą – dodał Wiceminister.
Zakres współpracy ustalony w dokumencie obejmuje obszary związane m. in. z poszukiwaniem i oceną zasobów złóż kopalin, w szczególności surowców krytycznych i strategicznych, rozpoznawania i rekomendowania działań w zakresie zapobiegania geozagrożeniom, geochronologię oraz współpracę w zakresie oceny potencjału geotermalnego.
Na zakończenie spotkania ustalono, że najbliższe, wspólne projekty będą dotyczyły w szczególności:
- określenia potencjału surowców krytycznych w Argentynie;
- współpracy w zakresie poszukiwania złóż miedzi, w szczególności występowania analogów złóż do tych występujących w Polsce;
- wspólnego prowadzenia badań związanych z kartowaniem obszaru Antarktydy;
- wymiany doświadczeń w zakresie monitorowania geozagrożeń;
- datowania skał – geochronologii.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska