News » Wiceminister Ireneusz Zyska otworzył drugą edycję Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2 Poland

Wiceminister Ireneusz Zyska otworzył drugą edycję Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2 Poland

17 maj 2023 Możliwość komentowania Wiceminister Ireneusz Zyska otworzył drugą edycję Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2 Poland została wyłączona

– Stawką jest konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Musimy dążyć nie tylko do zachowania bezpieczeństwa energetycznego, ale też do obniżenia emisji poprzez innowacyjne technologie w przemyśle, transporcie, ciepłownictwie i energetyce – mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2 Poland, którego druga edycja rozpoczęła się 16 maja 2023 r. w Poznaniu.

Przemówienie Wiceministra Ireneusza Zyski dot. roli wodoru w procesie transformacji energetycznej zainaugurowało drugą edycję tego wydarzenia. Otwierając dyskusję, Wiceszef Resortu Klimatu i Środowiska przypomniał, że bez wodoru nie ma innowacyjnej gospodarki, a jej rozwój zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w kontekście dzisiejszego, globalnego kryzysu energetycznego: Staramy się być prekursorem zmian. Zgodnie z Polską Strategią Wodorową do 2030 z perspektywą do 2040 r. planujemy osiągnięcie mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł na poziomie 2 GW. Ponadto, do eksploatacji ma zostać oddanych od 800 do 1000 nowych autobusów wodorowych oraz min. 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru – zapewnił.

Jak wyjaśnił Wiceminister Ireneusz Zyska, budowa gospodarki wodorowej w Polsce zostanie oparta na tworzeniu dolin wodorowych, które będą odpowiadać za integrację sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizację procesów i kosztów.

– Rozwiązanie to pozwoli stworzyć łańcuch wartości związanych z gospodarką wodorową, takich jak: produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. W dolinach będą prowadzone projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, które przyczynią się do współpracy pomiędzy lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi interesariuszami. Dlatego też na początkowym etapie budowy gospodarki wodorowej w naszym kraju tak ważne jest tworzenie dolin wodorowych – tłumaczył.

Jak przypomniał Wiceminister Ireneusz Zyska, obecnie powołano 8 dolin wodorowych: dolnośląską, mazowiecką, podkarpacką, pomorską, śląsko-małopolską i wielkopolską, zachodniopomorską, a także Centralny Klaster Wodorowy w województwie świętokrzyskim i okolicach.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 17 maj 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.