Wiceminister Ireneusz Zyska podczas podpisania umowy na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej
– Już dzisiaj wiele polskich firm bierze udział w realizacji projektów offshore wind na świecie. Nadszedł czas, aby wykorzystać ten cenny zasób do budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku i wzmacniać polski local content – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska podczas zawarcia umowy pomiędzy spółkami ARP S.A., Baltic Towers sp. z o.o. oraz GRI Renewable Industries, S.L. dotyczącej realizacji wspólnego przedsięwzięcia w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wydarzenie miało miejsce 19 stycznia 2023 r. w Warszawie.
Planowana inwestycja Grupy Kapitałowej ARP (GK ARP) pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na wyraźne zwiększenie udziału polskich spółek w łańcuchu dostaw na rzecz budowy morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
– Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to silny impuls do rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowoczesne technologie. Inwestycje w sektorze offshore wind mają ogromne znaczenie z punktu widzenia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także dla tworzenia łańcucha dostaw, w którym istotny udział będą mieć polskie firmy przemysłowe i technologiczne, uczelnie i instytuty badawcze oraz profesjonalna kadra pracowników zaangażowanych w różnych obszarach kompetencji – powiedział Ireneusz Zyska Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne oraz wskazują na nowe rynki i dają szanse na uzyskanie dodatkowych kompetencji przez producentów konstrukcji stalowych.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska