Elektroenergetyka » Z Davos J. Sasin: naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna

Z Davos J. Sasin: naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna

19 sty 2023 Możliwość komentowania Z Davos J. Sasin: naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna została wyłączona

– Chcemy, by za dziesięć do dwunastu lat w Polsce działały trzy elektrownie atomowe – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas debaty „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej” w Davos.

Projekt biznesowy zakłada budowę elektrowni atomowej w Pątnowie. Powstanie ona we współpracy z partnerem koreańskim KHNP. W procesie weźmie udział spółka Skarbu Państwa – Grupa PGE. Program rządowy przewiduje wybudowanie dwóch kolejnych elektrowni. Pierwsza z nich realizowana będzie z amerykańskim Westinghause na północy Polski.

– Nie zamykamy się jedynie na projekcie rządowym, jesteśmy otwarci także na projekty biznesowe, które wpiera rząd – mówi Wicepremier Jacek Sasin.

Rozwój energetyki jądrowej zapewni Polakom czystą, stabilną i tanią energię zwiększając konkurencyjność polskiej gospodarki i niezależność energetyczną. Dziś 18% energii w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych.

– Jesteśmy zainteresowani tym, by budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze naszą energetykę jądrową. To ma być fundament polskiego miksu energetycznego wraz z energetyką odnawialną – uzasadnia Szef MAP.

Zdaniem wicepremiera rozwój energetyki jądrowej jest koniecznością, ponieważ dotychczasowe odnawialne źródła energii jak wiatr i słońce nie są źródłami stabilnymi. Mogą one być jedynie uzupełnieniem miksu krajowego. Energetyka jądrowa ma stanowić fundament polskiego miksu energetycznego.

Transformacja energetyczna    

Kryzys energetyczny wywołany przez Rosję, a później jej agresja na Ukrainę sprawił, że całą Europę, w tym Polskę, czeka transformacja energetyczna na wielką skalę. Ma ona zagwarantować suwerenność energetyczną kraju. Kluczowe staje się uniezależnienie od dostaw ze wschodu oraz zabezpieczenie ciągłości dostaw energii.

Podkreślić należy, że Polska od 7 lat skutecznie buduje swoją niezależność energetyczną poprzez inwestycje takie jak: rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, budowa Baltic Pipe, Terminal LNG w Kłajpedzie, interkonektory: ze Słowacją i Litwą, połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Dodatkowo w 2026/2027 r. planowane jest uruchomienie terminala pływającego LNG w Gdańsku. Wojna w Ukrainie potwierdziła, że to dobra strategia.

Rozmowy z MOTIE

Wicepremier Jacek Sasin w Davos spotkał się także z Ministrem Handlu, Infrastruktury i Energii Republiki Korei Panem Lee Chang-hang. Tematem rozmowy była polsko-koreańska współpraca w zakresie energetyki jądrowej. Szef MAP podkreślił istotę współpracy przemysłowej ze stroną koreańską na warunkach partnerskich, które przyniosą obydwu stronom długoterminowe korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Wpis został opublikowany 19 sty 2023 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.