Kolejny przetarg w PGE związany z budową sieci łączności LTE450
PGE ogłosiła kolejny przetarg w ramach Programu LTE450. Dotyczy on najmu miejsca na wieżach i masztach telekomunikacyjnych pozwalających na instalację sprzętu przeznaczonego dla sieci LTE450. Przetarg został opublikowany 16 grudnia br.
Ogłoszony przetarg publiczny jest ostatnim przetargiem zaplanowanym w Programie LTE450 na 2022 r. Celem uruchomionego przetargu jest zawarcie umów ramowych, umożliwiających pozyskanie miejsca na masztach telekomunikacyjnych wraz z przestrzenią kolokacyjną u ich podnóża, pozwalających na instalację sprzętu sieci LTE450.
Szczegóły postępowania przetargu i zamówienia oraz dokumenty związane z postępowaniem opublikowane zostały w systemie zakupowym Grupy PGE – SWPP2, w strefie zamówień publicznych https://swpp2.gkpge.pl/app/demand/notice/public/67027/details.
Informacje dodatkowe o LTE 450:
Za realizację Programu LTE450 odpowiada spółka PGE Systemy, zajmująca się obsługą teleinformatyczną Grupy PGE. W sierpniu 2018 r., wkrótce po otrzymaniu koncesji
na częstotliwość 450 MHz, rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki. Od tego czasu wykonano działania w obszarach technicznych i finansowych, które umożliwiły opracowanie modelu biznesowo – technicznego na wdrożenie LTE450. W 2021 r. przeprowadzono Wstępne Konsultacje Rynkowe na kluczowe komponenty, stanowiące elementy sieci LTE450. W wyniku zrealizowanych prac analitycznych przygotowano dokumentację przetargową, na podstawie której ogłaszane są przetargi. W lutym 2022 r. ogłoszono przetarg na zakup i wdrożenie dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE, a w marcu na komponenty sieci radiowej RAN.
W październiku, w ramach programu LTE450, PGE ogłosiła przetarg na modernizację i adaptację wież telekomunikacyjnych PGE Dystrybucja, a w listopadzie na zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego, a także na zakup i wdrożenie komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile backhaul (MBH) oraz systemu monitorowania jakości usług.
Nowoczesna łączność LTE450 wpłynie na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększy jej bezpieczeństwo oraz skróci czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia, a w związku z tym, w znaczącym stopniu przyczyni się do pewniejszych dostaw energii do odbiorców. Budowana sieć łączności LTE450 jest integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu Liczników Zdalnego Odczytu, w ramach którego do 2030 r. u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności jest również niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki, wymagającej m.in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania, czy rozwoju klastrów energii.
Link YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=mhwxhEhpSJg
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA