News » W Warszawie o wodzie, wodorze i węglu

W Warszawie o wodzie, wodorze i węglu

9 gru 2022 Możliwość komentowania W Warszawie o wodzie, wodorze i węglu została wyłączona

II Kongres 3W, który odbył się z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego w dniach 7-8 grudnia br., spotkał się z dużym zainteresowaniem i żywym odzewem. Eksperci debatowali na tematy związane z transformacją gospodarki i istotną roli wody, wodoru i technologii węglowych w tym procesie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było Patronem wydarzenia, a ekspert Centrum wziął udział w dyskusji dotyczącej finansowania B+R.

Idea 3W, zainicjowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, koncentruje się na zasobach, wokół których biznes, nauka, administracja i społeczeństwo powinny budować swoją strategię zielonej zmiany. A mianowicie: na wodzie, bez której nie byłoby życia na Ziemi, na wodorze, który jest przyszłością energetyki, a także na nowych technologiach węglowych i ich potencjale. Idea 3W ma wspierać światy nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla w zastosowaniach nieenergetycznych, aby wokół tych trzech zasobów budować konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki.

W II Kongresie 3W wzięli udział specjaliści z obszaru 3W: naukowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji, na co dzień pracujący nad nowoczesnymi rozwiązaniami wokół wody, wodoru i węgla oraz zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Poruszane były tematy związane z m. in. zmianami geopolitycznymi, społecznymi, z zakresu legislacji czy tworzenia nowych technologii.

Z ramienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wydarzeniu uczestniczył Kamil Grotnik, kierownik Sekcji Programów i Konkursów Krajowych, który wziął udział w dyskusji „Finansowanie działalności badawczo-rozwojowej”, prowadzonej przez redaktora Piotra Pilewskiego z portalu money.pl. W panelu uczestniczyli również Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, oraz Piotr Woliński, prezes zarządu Vinci SA.

– Sytuacje niepewne, kryzysowe dla branży B+R w dłuższej perspektywie stwarzają szanse do tego, by ciekawe projekty i odkrycia znalazły swoje miejsce na rynku – mówił podczas dyskusji Kamil Grotnik.

Więcej informacji na temat inicjatywy BGK można znaleźć pod linkiem.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Wpis został opublikowany 9 gru 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.