Łódzcy i wielkopolscy samorządowcy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych nt. energetyki jądrowej
Zakończyły się warsztaty edukacyjne dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z województwa łódzkiego i wielkopolskiego zorganizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pn.: „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”. Kluczowymi tematami, które interesowały lokalną administrację, były perspektywy rozwoju ich regionów w kontekście realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej.
W dniach 16-17.22.2022 w Bełchatowie i Koninie odbyły się warsztaty dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Łącznie wzięło w nich udział blisko 60 przedstawicieli samorządców z poziomu regionu, powiatu i gmin znajdujących się w sąsiedztwie potencjalnych lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. W ramach warsztatów eksperci kampanii poruszyli kwestie związane z dekarbonizacją sektora energetycznego i rolą energetyki jądrowej w transformacji energetycznej kraju, wpływem elektrowni jądrowej na lokalny biznes, możliwością uzyskania taniej energii przez samorządy, jak również bezpieczeństwem elektrowni jądrowej.
– Bełchatów jest symboliczną stolicą polskiej energetyki. Średnio jedna piąta energii w polskich gniazdkach pochodzi właśnie stąd. Jednak na horyzoncie już widzimy schyłek energetyki węglowej. Dlatego niezwykle ważne jest patrzenie w przyszłość i budowanie scenariuszy utrzymania poziomu społeczno-gospodarczego regionu, w którym energetyka jądrowa musi być brana jako jeden z wariantów – powiedział Maciej Kozakiewicz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. Transformacji Regionu Bełchatowskiego.
– Rozwój energetyki jądrowej w naszym kraju w obecnej sytuacji uważam za bezwzględną konieczność. Powstanie tego rodzaju inwestycji w naszym mieście byłoby ogromnym impulsem rozwojowym zarówno dla Konina, jak i całego regionu Wielkopolski Wschodniej. Tym bardziej cieszy fakt, że kampania społeczna Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn.: „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”, zawitała do naszego miasta z warsztatami podnoszącymi świadomość społeczności lokalnej na temat energetyki jądrowej – powiedział Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina, rozpoczynając warsztaty.
– Dobrym sygnałem ze strony rządu RP jest również zauważenie, że dobra komunikacja z mieszkańcami, rozwijanie ich świadomości i przekonanie do nowych rozwiązań nie jest możliwe bez udziału samorządów. Jako prezydent Konina jestem gotowy do współpracy i z pewnością będę wspierał tego rodzaju kampanie informacyjno-edukacyjne – dodał.
– Samorządy i społeczności lokalne to najważniejsze grupy społeczne związane z procesem budowy elektrowni jądrowej. Dlatego tak istotne jest dostarczenie im rzetelnej wiedzy związanej z całościowym procesem związanym z budową i funkcjonowaniem elektrowni jądrowej, która powstanie w ich sąsiedztwie, tak by świadomie mogli uczestniczyć w wyborze lokalizacji – powiedział Maciej Lipka, Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
– Polska stoi przed koniecznością transformacji energetycznej w której istotną rolę musi odegrać energetyka jądrowa. Lokalizacja takiej elektrowni w regionie, gdzie dziś funkcjonują elektrownie węglowe jest szansą na utrzymanie miejsc pracy oraz lokalny rozwój gospodarczy – podkreślił dr Paweł Gajda, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska