News » Wiceminister Zyska na konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru”

Wiceminister Zyska na konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru”

15 lis 2022 Możliwość komentowania Wiceminister Zyska na konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru” została wyłączona

Wykorzystanie wodoru oraz krajowe doświadczenie wodorowe to główny temat rozmów podczas konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru”. W wydarzeniu, które odbyło się 15 listopada 2022 r. w Warszawie, udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił Wiceminister podczas panelu „Wodór w strategiach polskich przedsiębiorstw”, wodór określany mianem paliwa przyszłości może zastąpić węglowodory w wielu obszarach związanych z produkcją energii, ciepła, napędów pojazdów, a także służyć do magazynowania energii.

– Wodór jest szansą dla polskich przedsiębiorstw na odejście od klasycznych paliw kopalnych co służy dalszej transformacji energetycznej ich działalności. Polskie spółki już teraz inwestują w wodór i planują budowę wielkoskalowych projektów wodorowych. Przykładem jest realizowany przez PKN ORLEN projekt Hydrogen Eagle, który przyczyni się do powstania sieci stacji wodoru w Europie Środkowo-Wschodniej, znacząco skracając dystans naszego regionu w stosunku do państw Europy Zachodniej w tym zakresie – powiedział.

Pełnomocnik Rządu zaznaczył także, że obecnie rząd pracuje nad pakietem legislacyjnym, tzw. Konstytucją dla wodoru, a wcześniej została przygotowany odpowiedni kierunek działań.

– Przygotowaliśmy Polską Strategię Wodorową, która jest jedną z ważniejszych strategii. Według dokumentu budowa gospodarki wodorowej w Polsce będzie opierać się na tworzeniu dolin wodorowych – mówił.

– Rząd pozostaje otwarty także na współpracę bilateralną w zakresie technologii wodorowych – dodał.

Wiceminister wskazał także, że Polska jest obecnie trzecim co do wielkości producentem wodoru w Unii Europejskiej, z produkcją na poziomie między 1-1,4 mln ton rocznie, w szczególności dla sektora rafineryjnego oraz chemicznego.

– Przygotowanie dojrzałych rozwiązań technologicznych w zakresie wodoru, opartych na krajowym potencjale, pozwoli nie tylko na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, ale przede wszystkim umożliwi Polsce pełnienie w przyszłości roli eksportera i beneficjenta rozwoju gospodarki wodorowej – wyjaśniał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 15 lis 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.