Jaki magazyn energii do domu – wybieramy odpowiednie urządzenie
„Magazynowanie” nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną w sieci elektroenergetycznej to wygodne, ale nie do końca opłacalne rozwiązanie – szczególnie dla tych prosumentów, którzy nie „załapali się” na korzystny system net-meteringu. Dlatego coraz więcej osób interesuje się domowymi magazynami energii. Sprawdź, jak działa takie urządzenie i jak odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb.
„Magazynowanie” nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną w sieci elektroenergetycznej to wygodne, ale nie do końca opłacalne rozwiązanie – szczególnie dla tych prosumentów, którzy nie „załapali się” na korzystny system net-meteringu. Dlatego coraz więcej osób interesuje się domowymi magazynami energii. Sprawdź, jak działa takie urządzenie i jak odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb.
Domowy magazyn energii – jak to działa?
Domowy magazyn energii to specjalny akumulator podłączany do instalacji fotowoltaicznej, który może być ładowany z jej pomocą. Jak to działa? Fotowoltaika podczas pracy przekazuje energię do domu, a wszystkie nadwyżki wysyłane są do akumulatora. Dopiero gdy ten się naładuje, prąd wędruje do sieci. Następnie, gdy zapotrzebowanie budynku na energię zaczyna przekraczać bieżącą produkcję, akumulator oddaje prąd, zasilając niezbędne urządzenia. Energia z sieci jest pobierana dopiero wtedy, gdy domowy magazyn energii nie może jej już zapewnić.
Tym sposobem energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną można wykorzystać nawet w ponad 90%. Jest to jednak tylko przykładowe i jedno z typowych zastosowań domowych magazynów energii (fgenergy.pl/jaki-magazyn-energii-do-domu-wybrac/), ponieważ system umożliwia dowolne zaprogramowanie jego działania. Ważną informacją jest również to, że akumulatora można używać także podczas przerw w dostawach prądu z sieci (np. na skutek awarii). Dlatego jest to rozwiązanie zapewniające niemal całkowitą niezależność energetyczną.
Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać – pojemność i moc
Magazyn energii do domu jest opłacalny tylko wtedy, gdy prawidłowo dobierze się jego parametry. Do najważniejszych należą pojemność oraz moc znamionowa akumulatora. Co one oznaczają i jak je dobrać?
Pojemność domowego magazynu energii informuje nas o tym, ile prądu (w kilowatogodzinach) jest w stanie przechować, a to bardzo ważny parametr. Za mały akumulator sprawi, że zgromadzona w ciągu dnia ilość ”nadprogramowej” energii nie wystarczy, by pokryć wieczorne zapotrzebowanie. Zakup za dużego będzie natomiast zbyt wolno się zwracać. Najpopularniejsza pojemność magazynu energii do domu jednorodzinnego to 7–15 kWh, ale zawsze należy ją dobierać indywidualnie.
Nie mniej istotna jest moc znamionowa akumulatora, która informuje, ile energii jest w stanie oddać akumulator w danym momencie. Jeśli będzie za mała, domowy magazyn energii nie da rady zasilić wszystkich pracujących jednocześnie urządzeń, a więc będzie konieczne pobieranie prądu z sieci. Moc należy dobierać na podstawie mocy używanej w domu elektroniki.
Jaki magazyn energii do domu – pozostałe parametry
Domowe magazyny energii warto dobierać, mając również na uwadze inne parametry. To przede wszystkim:
- sprawność baterii – która mówi o tym, ile z dostarczonej do magazynu energii można odebrać; w tej chwili na rynku są dostępne akumulatory mające sprawność pow. 90% i takie należy wybierać,
- głębokość rozładowania – mówi o tym, jaką procentowo ilość energii można zużyć bez negatywnego wpływu na pojemność akumulatora; współcześnie są dostępne domowe magazyny energii, które można rozładowywać nawet do zera, ale te tańsze (starszego typu) wymagają ostrożności w tym zakresie,
- żywotność baterii – oznacza jej trwałość wyrażaną najczęściej w liczbie cykli ładowania; zaleca się wybór baterii o żywotności rzędu co najmniej kilku tysięcy cykli, co pozwoli na jej efektywne użytkowanie przez co najmniej dekadę.
Im wyższe parametry akumulatora, tym jest droższy, ale taka inwestycja przynosi o wiele więcej korzyści, a więc szybciej się zwraca.
Skorzystaj z dofinansowania na domowy magazyn energii!
Magazyn energii do domu to spora, ale w wielu przypadkach opłacalna inwestycja. Na szczęście inwestorzy prywatni mogą skorzystać z dofinansowania na atrakcyjnych warunkach. Program Mój Prąd 4.0. zapewnia możliwość uzyskania od 5 do 7,5 tys. zł na montaż magazynu energii. W przypadku jednoczesnego zakupu instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii oraz systemu zarządzania energią można otrzymać aż 20,5 tys. zł! Dodatkowe oszczędności pozwala zapewnić także ulga termomodernizacyjna, dzięki której można odpisać koszt zakupu tych urządzeń od podstawy opodatkowania.
Źródło: Pexels.com