Dokapitalizowanie GAZ-SYSTEM z funduszu Reprywatyzacji
Przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. korzysta ze środków Funduszu Reprywatyzacji.
Kwota otrzymana z Funduszu Reprywatyzacji jako dokapitalizowanie spółki: 2 605 200 000 PLN
Z pozyskanego kapitału GAZ-SYSTEM finansuje następujące projekty:
- Projekt Baltic Pipe – budowa gazociągów pozwalających na stworzenie połączenia między duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu ziemnego.
- Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn – Wronów.
- Rozbudowa Krajowego Systemu Przesyłowego celem rozprowadzenia gazu z północnych kierunków dostaw, w tym Baltic Pipe, FSRU i terminala LNG.
Łączna wartość projektów: 9 468 904 277 PLN
Projekt Baltic Pipe
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Wraz z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu to kluczowy projekt, który przełamuje zależność Polski od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.
Gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn – Wronów
Gazociąg Gustorzyn – Wronów wzmocni zasilanie paliwem gazowym w centralnej Polsce, usprawni elastyczność sterowania przesyłem gazu oraz zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców w aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej.
Gazociąg połączy węzeł gazu i budowaną tłocznię gazu w Gustorzynie z węzłem i tłocznią we Wronowie. Realizacja podzielona jest na trzy etapy: etap I Gustorzyn – Leśniewice o długości 54 km; etap II Leśniewice – Rawa Mazowiecka o długości 100 km; etap III Rawa Mazowiecka – Wronów o długości 154 km.
Rozbudowa Krajowego Systemu Przesyłowego (dostawy z północnych kierunków)
Planowany terminal FSRU, obok programu Baltic Pipe oraz rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, to elementy tzw. Bramy Północnej. Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez stworzenie nowych punktów wejścia do krajowego systemu przesyłowego oraz zwiększenia zdolności transportowych gazu ziemnego do odbiorców w całej Polsce. W ramach tych inwestycji konieczna jest rozbudowa krajowego systemu przesyłowego, która umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z kierunku północnego na teren całej Polski.
Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.