News » Drugie życie terenów poprzemysłowych PGE GiEK

Drugie życie terenów poprzemysłowych PGE GiEK

8 lut 2022 Możliwość komentowania Drugie życie terenów poprzemysłowych PGE GiEK została wyłączona
W trosce o zachowanie równowagi naturalnej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, wykorzystuje wiele rozwiązań, które pozwalają jej ograniczyć wpływ na przyrodę, zapewniając zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki. Jednym z wielu rozwiązań są działania Kopalni Bełchatów i Turów związane z rekultywacją terenów pogórniczych. Do tej pory oddziały zrekultywowały ponad 6 tysięcy ha terenów poprzemysłowych, na których łącznie posadziły blisko 47 mln drzew. 

PGE GiEK realizuje rekultywację terenów poeksploatacyjnych niemalże od początku swojej działalności. Dlatego posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań technologicznych, które są przyjazne naturze i pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć środowiskowe skutki wydobywania węgla.

Przykładem troski o środowisko są zrekultywowane wzgórza przy odkrywkach węgla brunatnego Bełchatów i Turów. Dzisiaj na tych terenach poprzemysłowych występuje bogata fauna i flora z rzadkimi gatunkami.

– Prowadzenie eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową powoduje tymczasowe, wielkoobszarowe przekształcenia powierzchni terenu, a w efekcie zmiany w środowisku naturalnym. By je minimalizować, kopalnie PGE GiEK rekultywują obszary pogórnicze z największą starannością, a efektem tych działań jest drugie życie terenów poprzemysłowych – podkreśla Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Tereny pogórnicze stwarzają szczególne możliwości ich zagospodarowania. Duże obszary pozwalają na utworzenie nowego krajobrazu o znaczeniu regionalnym, a nawet krajowym.

Bogactwo ekosystemów na zielonych wzgórzach

Przykładem najbardziej spektakularnych działań rekultywacyjnych bełchatowskiej kopalni jest Góra Kamieńsk, powstała na zwałowisku zewnętrznym pola Bełchatów. Dziś jest miejscem atrakcyjnego kompleksu wypoczynkowego w centralnej Polsce. To najwyższe obecnie w centralnej Polsce wzgórze, o wysokości ponad 407 m n.p.m., stało się turystyczną atrakcją regionu; zimą staje się centrum sportów narciarskich, a w cieplejszych porach roku miejscem turystyki rowerowej i pieszej.

Nazywane „bliźniaczą” Górą Kamieńsk zwałowisko zewnętrzne Pola Szczerców Kopalni Bełchatów,  jest kolejnym przykładem wzorcowo prowadzonej rekultywacji. Obszar ok. 1130 ha pokrywają tereny trawiaste i młode drzewa. Góra obfituje w liczne gatunki zwierząt i ptaków.

Nie mniejszą bioróżnorodnością mogą poszczycić się poprzemysłowe tereny Kopalni Turów, która prowadzi rekultywację terenów pogórniczych od końca lat 50. ubiegłego wieku. Dotychczas kopalnia zrekultywowała blisko 2900 ha, z czego 2400 przekazała m. in. Nadleśnictwu Pieńsk oraz Starostwu Powiatowemu w Zgorzelcu. Obecnie zwałowiska pokrywają kilkudziesięcioletnie drzewostany, a także zupełnie nowe uprawy zakładane w ostatnich latach. Prowadzona sukcesywnie rekultywacja przynosi zamierzone efekty w postaci coraz bogatszych ekosystemów i wzrostu wskaźnika lesistości. W gminie Bogatynia wzrósł on z 27 do niemal 30%.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wpis został opublikowany 8 lut 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.