News » Integracja europejskiego rynku energii elektrycznej postępuje pomimo pandemii

Integracja europejskiego rynku energii elektrycznej postępuje pomimo pandemii

26 lis 2021 Możliwość komentowania Integracja europejskiego rynku energii elektrycznej postępuje pomimo pandemii została wyłączona

Ukazała się druga część sprawozdania z monitoringu rynku przygotowanego przez ACER i CEER.

Jak podczas pandemii funkcjonował hurtowy rynek energii elektrycznej w Unii Europejskiej i we Wspólnocie Energetycznej[1]? Jakie były bariery lub ograniczenia i jakie są zalecenia co do dalszych działań wspierających integrację rynków energii? Dwie europejskie organizacje: Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) oraz Rada Europejskich Regulatorów Energii (CEER), których członkiem jest URE, opublikowały wnioski z monitoringu europejskich rynków energii elektrycznej pt. Electricity Wholesale Volume.

Jest to druga część rocznego sprawozdania z monitorowania rynku (Market Monitoring Report, MMR) przeprowadzonego w 2020 roku. W pierwszej części pt. Gas Wholesale Volume, o której pisaliśmy w sierpniu, autorzy stwierdzili, że pomimo pandemii europejski hurtowy rynek gazu notuje poprawę. Jeszcze w tym roku poznamy wnioski dotyczące funkcjonowania w tym samym okresie rynku detalicznego i ochrony konsumentów. Będzie to trzecia i ostatnia część tegorocznego Market Monitoring Report.

Integracja rynku energii elektrycznej

ACER i CEER zauważyły, że podobnie jak to miało miejsce na rynku gazu, pandemia COVID-19 również nie wywarła istotnego wpływu na postępy w integracji rynku energii w 2020 r. Państwa członkowskie kontynuowały swoje prace w tym zakresie. W szczególności postępowała integracja unijnych rynków dnia bieżącego – wolumeny wymiany w 2020 r. wzrosły o prawie 32%. W wyniku integracji rynków dnia bieżącego poziom efektywności wykorzystania międzyobszarowych zdolności przesyłowych osiągnął bardzo wysoki wynik – 87% – we wszystkich krótkoterminowych przedziałach czasowych.

Kształtowanie cen energii

W pierwszej połowie 2020 r. odnotowano spadek popytu na energię (roczny spadek o nieco ponad 4 proc. w stosunku do 2019 r.) związany z pandemią COVID-19, który miał wpływ na – obserwowane w 2020 r. – obniżenie cen energii elektrycznej. Z kolei w III kwartale, z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego, ceny energii zanotowały odwrotny trend: energia zdrożała o ok. 20% (od kwietnia 2021 r.)[2].

Autorzy po raz pierwszy postanowili ocenić w sprawozdaniu MMR bariery w kształtowaniu się cen energii, a także bariery wejścia na rynek i udziału w nim nowych i małych uczestników (new and small players). W wyniku tej analizy stwierdzono, że w większości europejskich państw członkowskich istnieje 11 takich barier, aczkolwiek w różnym stopniu ograniczają one rynek.

Jako główne bariery w efektywnym kształtowaniu się cen energii, ACER i CEER wymieniły: niewystarczające międzyobszarowe zdolności przesyłowe i brak odpowiedniej płynności. Z kolei jako bariery, które mają wpływ na nowych i małych uczestników rynku wskazano:

  • brak ram prawnych umożliwiających wejście i udział w różnych segmentach rynku,
  • rygorystyczne wymogi, np. związane ze koniecznością spełnienia kryteriów warunkujących dopuszczenie podmiotu do uczestnictwa w rynku bilansującym w danym państwie członkowskim, jak również te, które stawiane są podmiotom zajmującym się agregacją lub chcącym skorzystać z ofert podmiotów, które takie oferty przedstawiają,
  • niewystarczającą konkurencję na rynku detalicznym lub za mało skuteczne zachęty dla konsumentów do bardziej aktywnego uczestnictwa w rynku.

Zalecenia ACER i CEER

Na podstawie wniosków z monitoringu MMR w 2020 r. dotyczącego hurtowych rynków energii, ACER i CEER rekomendują:

  • dalsze działania zapewniające stopniowe zwiększanie poziomu międzyobszarowych zdolności przesyłowych, który wciąż jest daleki od założonego poziomu 70%,
  • usunięcie wszelkiego rodzaju ograniczeń cen hurtowych,
  • przeprowadzenie przeglądu wymogów warunkujących udział w rynku bilansującym,
  • ustanowienie odpowiedniego standardu niezawodności,
  • przeprowadzenie rzetelnych ocen wystarczalności na szczeblu unijnym i krajowym oraz przyjęcie mechanizmów zdolności wytwórczych tylko wtedy, gdy prognozowane są problemy z wystarczalnością zasobów,
  • zakończenie prac wdrożeniowych jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego,
  • pilne sfinalizowanie transpozycji dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej[3].

***

  • Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER, Agency for Cooperation of Energy Regulators) jest unijną agencją z siedzibą w Lublanie. Została utworzona na mocy rozporządzenia 713/2009, które wchodzi w skład tzw. trzeciego pakietu energetycznego. ACER działa od marca 2011 roku. ACER posiada m.in. uprawnienia do monitorowania rynków wewnętrznych energii elektrycznej i gazu ziemnego, a w szczególności cen energii i gazu, dostępu do sieci, w tym dostępu do energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii.
  • Rada Europejskich Regulatorów Energii (CEER, The Council of European Energy Regulators) jest niezależnym, dobrowolnym stowarzyszeniem zrzeszającym regulatorów energetyki z krajów UE. CEER wspiera rozwój konkurencyjnego jednolitego rynku energii i gazu w Europie stanowiąc platformę współpracy oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk pomiędzy europejskimi regulatorami. W sprawach wspólnotowej polityki energetycznej, CEER ściśle współpracuje z ACER.
  • Polski regulator jest członkiem obu organizacji i aktywnie uczestniczy w ich pracach. W marcu br.  Prezes URE został wybrany na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Regulatorów ACER (ACER Board of Regulators).
  • Wspólnota Energetyczna (EC, Energy Community) – Wspólnota ustanowiona pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi dla rozszerzenia unijnego wewnętrznego rynku energii na Europę Południowo-Wschodnią i inne obszary. Traktat ustanawiający Wspólnotę Energetyczną został podpisany w Atenach 25 października 2005 r. i wszedł w życie 1 lipca 2006 r. Strony umowy zobowiązały się do wdrożenia dorobku unijnego w dziedzinie energetyki w celu rozwinięcia adekwatnych ram regulacyjnych i liberalizacji ich rynków energii w zgodzie z dorobkiem traktatowym. Członkami Wspólnoty Energetycznej są: Unia Europejska, Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia, Gruzja i Ukraina.

[1] Wspólnotę Energetyczną (The Energy Community, EC) oprócz krajów UE tworzą: Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia, Gruzja i Ukraina.

[2] Na temat przyczyn, które wpłynęły na historyczny szczyt cen energii elektrycznej w 2021 r. ACER opublikowała komunikat w październiku 2021 r.

[3]Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 26 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.