EkoMobility » Elektromobilność: Prezes URE wyznaczył operatorów i dostawców usług na ogólnodostępnych stacjach ładowania w Warszawie i pięciu innych dużych miastach

Elektromobilność: Prezes URE wyznaczył operatorów i dostawców usług na ogólnodostępnych stacjach ładowania w Warszawie i pięciu innych dużych miastach

8 paź 2021 Możliwość komentowania Elektromobilność: Prezes URE wyznaczył operatorów i dostawców usług na ogólnodostępnych stacjach ładowania w Warszawie i pięciu innych dużych miastach została wyłączona

Bielsko-Biała, Szczecin, Tarnów, Warszawa, Rzeszów i Kielce to kolejnych sześć miast w Polsce, w których zostali wyznaczeni operatorzy i dostawcy usług ładowania na ogólnodostępnych stacjach ładowania (o operatorach wyznaczonych wcześniej w 23 miastach pisaliśmy w sierpniu).

Do pełnienia tych funkcji Prezes URE wyznaczył[1] przedsiębiorstwa energetyczne, które dokonują sprzedaży energii elektrycznej do największej liczby odbiorców końcowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej na terenie gminy, w której mają pełnić funkcję operatora. W Rzeszowie i Kielcach to PGE Obrót, w Bielsko-Białej i Tarnowie – Tauron Sprzedaż, w Szczecinie – ENEA, natomiast w Warszawie – Innogy Polska.

Proces wyznaczania operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania w obecnej formule – na gruncie obowiązujących przepisów – dobiega końca.

Aktualny wykaz operatorów znajduje się na stronie internetowej URE.

Rys. 1. Miasta, w których działają operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania i dostawcy usług ładowania, wyznaczeni przez Prezesa URE (stan na 30 września 2021).

Operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania są odpowiedzialni za:

  • zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnych stacji ładowania
  • spełnianie przez stacje ładowania wymagań technicznych,
  • wyposażenie stacji w oprogramowanie pozwalające na podłączenie i ładowanie pojazdu elektrycznego,
  • przekazywanie danych do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych o dostępności punktu ładowania i cenie za usługę ładowania,
  • wyposażenie stacji w system pomiarowy umożliwiający pomiar zużycia energii elektrycznej i przekazywanie danych pomiarowych z tego systemu do systemu zarządzania stacji,
  • zawarcie umowy dystrybucyjnej z OSD na potrzeby funkcjonowania stacji ładowania oraz świadczenie usług ładowania

Rys. 2. Schemat działania rynku elektromobilnego na podstawie ustawy o elektromobilności.
Opracowanie URE na podstawie „Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewodnik infograficzny po wybranych zagadnieniach”, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

***

  • Prezes URE w drodze decyzji wyznacza do pełnienia funkcji operatora ogólnodostępnej stacji ładowania oraz dostawcy usług ładowania przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, które dokonuje sprzedaży energii elektrycznej do największej liczby odbiorców końcowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej na terenie gminy, w której ma pełnić funkcję operatora ogólnodostępnej stacji ładowania.
  • Operator ogólnodostępnej stacji ładowania to podmiot odpowiedzialny za budowę, zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnej stacji ładowania. Operator ogólnodostępnej stacji ładowania zapewnia, aby w ogólnodostępnej stacji ładowania prowadził działalność co najmniej jeden dostawca usługi ładowania.
  • Dostawca usługi ładowania świadczy usługę ładowania obejmującą ładowanie oraz zapewnienie możliwości korzystania z infrastruktury stacji ładowania, zawiera ze sprzedawcą energii elektrycznej umowę sprzedaży energii, udostępnia – na swojej stronie internetowej – informacje o cenie usługi ładowania i warunkach jej świadczenia.
  • Operator ogólnodostępnej stacji ładowania może wykonywać zadania dostawcy usługi ładowania.

[1] Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 110, z późn. zm.).

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 8 paź 2021 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.