Ciepłownictwo » Więcej ciepła sieciowego w Katowicach

Więcej ciepła sieciowego w Katowicach

27 sie 2021 Możliwość komentowania Więcej ciepła sieciowego w Katowicach została wyłączona

Do końca 2021 r. TAURON Ciepło planuje przeznaczyć łącznie blisko 40 mln zł na przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Ponad 20 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje przyłączeniowe tylko w Katowicach. Inwestycje te przełożą się na 36 dodatkowych megawatów ciepła sieciowego dostarczanego mieszkańcom stolicy aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Do końca 2021 r., TAURON Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej około 80 budynków mieszkalnych i biurowych – zarówno nowych jak i w ramach likwidacji niskiej emisji – w Katowicach.

Do końca września w Śródmieściu Katowic, zostaną zakończone dwie duże inwestycje związane z wymianą sieci ciepłowniczej wzdłuż ulicy Staromiejskiej i z przyłączeniem budynków przy Placu Wolności oraz ulicy Sokolskiej i Opolskiej. Roboty realizowane są w ścisłym Centrum miasta, w trudnych warunkach, zostały więc zaplanowane etapowo. Zakończenie prac w okolicach Rynku zaplanowano jeszcze przed sezonem grzewczym z końcem września.

Część realizowanych w Katowicach inwestycji związana jest z wymianą rur ciepłowniczych na rury o większej średnicy, co pozwoli na zwiększenie przepustowości sieci i umożliwi przyłączenie większej liczby budynków w przyszłości.

– Mamy na uwadze dobro mieszkańców i restauratorów, dlatego staramy się tak planować prace związane z wykopem, aby skrócić do minimum wszelkie uciążliwości. W związku z newralgicznym charakterem miejsc gdzie prowadzone są roboty, aby ograniczyć do minimum  uciążliwości dla mieszkańców, stosujemy tu w większości zaawansowaną technologicznie, małoinwazyjną bezwykopową metodę przecisku – mówi Sławomir Gibała, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło.

Technologia przewiertu sterowanego (przecisku), umożliwia układanie sieci ciepłowniczej metodą bezwykopową. W tej metodzie wykorzystywany jest kabel ciepłowniczy, który różni się od standardowej rury ciepłowniczej. Jest bardziej elastyczny i posiada bardzo ważną cechę samokompensacji, co umożliwia budowę sieci ciepłowniczej metodą przewiertu sterowanego. Zakres inwestycji w pobliżu katowickiego Rynku obejmuje wykonanie trzech przecisków rur ciepłowniczych: pod ul. Pocztową, ul. Św Jana, ul. Młyńską, a przy placu Wolności wykonano przewiert dwoma kablami ciepłowniczymi łączącymi sieci przy ulicy Sokolskiej i Opolskiej.

Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście.

#Weź Nie Smoguj

Łącznie do 2026 r. TAURON Ciepło planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie. Na dziś, zgodnie z zawartymi umowami, przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło ponad 200 budynków (137 MWt) ­- w najbliższych latach.

Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi aż 99,9%.

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MWt. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2132 MWt. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych Spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. TAURON Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 klientów (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.

Źródło: TAURON Polska Energia SA 

Wpis został opublikowany 27 sie 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.