Strategiczne partnerstwo polskiego czempiona z amerykańskim producentem turbin wiatrowych
PKN Orlen podpisał w środę porozumienie z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Współpraca w ramach strategicznego partnerstwa to kolejny etap realizacji strategii ORLEN2030. W wydarzeniu wziął udział Wicepremier Jacek Sasin.
Morska energetyka wiatrowa jest jednym z filarów zielonej transformacji PKN ORLEN, zakładającej osiągniecie przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 r. Wcześniej, bo do 2030 r. koncern planuje zainwestować 47 mld zł w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore.
– PKN Orlen jest firmą, która jako multienergetyczny koncern stara się sprostać współczesnym trendom gospodarczym i wyzwaniom polityki klimatycznej. Wchodzi w nowe obszary aktywności jak gazownictwo czy morska energetyka wiatrowa. Dla polskiej gospodarki oznacza to duże inwestycje oparte o najnowsze technologie, czystą i tanią energię dla obywateli a dla pracowników nowe miejsca pracy. Jesteśmy w historycznym momencie, który będzie zmieniał nasz kraj – powiedział wicepremier Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.
– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy. Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – mówi Prezes Zarządu PKN ORLEN, Daniel Obajtek.
Zgodnie z założeniami „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP2040) do 2030 roku na wodach Bałtyku, w ramach tzw. pierwszej fazy, powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Dokument przewiduje, że do 2040 r. moce wytwórcze farm zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego osiągną od 9 do 11 GW mocy.
Będzie to możliwe m.in. dzięki zbliżającemu się postępowaniu koncesyjnemu, w ramach którego do rozdysponowania jest 11 lokalizacji dla farm, wskazanych w planie zagospodarowania polskich obszarów morskich. Łączna ich powierzchnia to 2342 km kw. Obecnie ORLEN dysponuje jedną koncesją o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy.
Strategiczne partnerstwo między PKN ORLEN a GE Renewable Energy wesprze rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez jego realizację GE Renewable Energy będzie dążyć do tworzenia w Polsce miejsc pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez współpracę z PKN ORLEN, GE Renewable Energy będzie rozbudowywało swoje możliwości produkcyjne w Polsce oraz wesprze koncern w staraniach o nowe koncesje.
– Polska jest dobrze przygotowana do tego, aby efektywnie wykorzystać zasoby morskiej energii wiatrowej przyspieszając tym samym swoją transformację energetyczną. Umowa, którą dziś podpisaliśmy, wyznacza drogę, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i przyniesie korzystne dla obu stron rezultaty w zakresie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego – powiedział Senior Vice President GE & CEO, GE Renewable Energy – Jérôme Pécresse.
Rozbudowa potencjału morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN ORLEN. W ramach realizowanego już projektu Baltic Power w latach 2023-2026 ma zostać zbudowana farma wiatrowa znajdująca się ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Obszar tej inwestycji to ok. 131 km kw. Przy projekcie firma współpracuje z kanadyjską spółką Northland Power.
PKN ORLEN inwestuje także w farmy wiatrowe na lądzie. W lutym tego roku nabył od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych farmę Kanin o mocy 20 MW, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Z kolei w marcu koncern zakupił od hiszpańskiego funduszu inwestycyjnego trzy kolejne lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w województwie pomorskim. Są to projekty Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW).
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych