W drugim kwartale br. wysokie ceny w kontraktach OTC, niewielki wolumen
Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych[1] (tzw. kontrakty OTC – over the counter – czyli zawieranych na rynku pozagiełdowym) w drugim kwartale 2021 r. wyniosła 252,17 zł/MWh[2] i była najwyższą biorąc pod uwagę analogiczne kwartały ostatnich 10 lat.
Rys. 1. Średnia kwartalna cena energii elektrycznej niepodlegającej obowiązkowi publicznej sprzedaży za drugie
kwartały w latach 2011-2021 [zł/MWh].
Źródło: opracowanie własne URE na podstawie danych.
Istotny wpływ na poziom tej ceny miały kontrakty zawierane z dużym (rocznym, dwuletnim) wyprzedzeniem. W konsekwencji czego publikowana cena może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych. Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców[3] i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji. Łączny wolumen energii sprzedanej w II kwartale 2021 r. w kontraktach OTC wyniósł ok. 5 TWh i był najniższy od 10 lat.
Rys. 2. Łączny wolumen energii elektrycznej sprzedanej w kontraktach OTC w drugich kwartałach lat 2011-2021 [TWh]
Źródło: opracowanie własne URE na podstawie Tabeli.
***
- Ogłoszenie o średniej kwartalnej cenie energii niepodlegającej obowiązkowi publicznej sprzedaży znajduje się w Informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 43/2021.
- Więcej danych dotyczących średnich cen oraz wskaźników obliczanych i publikowanych przez Prezesa URE znajduje się w zakładce: Energia elektryczna /Ceny, wskaźniki.
- Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, Prezes URE systematycznie publikuje informacje o średnich cenach sprzedaży energii elektrycznej.
[1] Energia ta jest zwolniona z obowiązku publicznej sprzedaży poprzez giełdę na podstawie art. 49a ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 833 ze zm.) oraz na podstawie art. 9 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2348 z późn. zm.).
[2] Cena ta nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.
[3] Dane przekazane przez wytwórców zgodnie z wezwaniem zamieszczonym na stronie internetowej URE.