Modernizacja układu rozruchu w ESP w Żydowie
Elektrownia Szczytowo-Pompowa (ESP) w Żydowie przystąpiła do wymiany układu rozruchu hydrozespołów. Nowy układ poprawi sterowanie pracą i wydłuży czas eksploatacji elektrowni jako magazynu energii i elementu regulacji w KSE. Zmniejszy potencjalne negatywne oddziaływanie na środowisko. Prace potrwają do końca lipca.
Obecny układ rozruchu hydrozespołów odwracalnych w ESP Żydowo pochodzi z lat 60. ub. w. Mocno ogranicza możliwości produkcyjne i regulacyjne elektrowni na rzecz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). W ramach modernizacji zostanie on zstąpiony nowoczesnym statycznym układem przekształtnikowym (tzw. SFC – Static Frequency Converter). Będzie on działał bezpośrednio na generator, co pozwoli pominąć pracę silnika rozruchowego i rezystorów płynowych.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji możliwe będą wielokrotne rozruchy hydrozespołów, bez konieczności oczekiwania na schłodzenie elektrolitu w kadziach rezystorów. Nie będą potrzebne też przeglądy i remonty silników rozruchowych i rezystorów płynowych. Zastosowany układ pozwoli także na wykluczenie z pracy elektrowni substancji chemicznej w postaci elektrolitu z rezystorów płynowych – zabezpieczy to lepiej obiekt przed potencjalnym negatywnym oddziaływaniem na środowisko.
– Nowoczesne układy są mniej energochłonne i pozwalają maksymalnie wykorzystać zainstalowane urządzenia wytwórcze dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Po wymianie urządzeń na nowe, tylko na transformatorach blokowych strata energii zmniejszy się o ok. 64 toe ( ton oleju ekwiwalentnego) rocznie. Ograniczanie strat jest bardzo ważne, ponieważ ESP Żydowo jest z roku na rok z większą częstotliwością wykorzystywana do regulacji parametrów sieci, głównie napięcia. Wszystkie te zmiany umożliwią jeszcze wiele lat pracy elektrowni jako magazynu energii i elementu regulacyjnego w KSE – wskazuje Tadeusz Pieńkowski, Kierownik Wydziału Elektrowni Żydowo w Enerdze OZE.
W poprzednich latach w ESP Żydowo wymieniono wszystkie transformatory blokowe, transformatory potrzeb własnych, zainstalowano układ Automatycznej Kontroli Zapór (ASTKZ), wymieniono układ Automatycznej Regulacji Napięcia Elektrowni (ARNE), zmodernizowano całkowicie instalację 0,4 kV i oświetlenie oraz wykonano remonty pomieszczeń socjalnych i biurowych. Łącznie wydano na te cele ok. 14 mln zł.
Źródło: ENERGA SA