Posiedzenie Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości
Działania z zakresu z Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w ramach programu Czystszej Produkcji to główny temat rozmów podczas posiedzenia Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości. W wydarzeniu, które odbyło się 25 maja 2021 r., udział wzięła Przewodnicząca Kapituły Rejestru, Wiceminister Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska.
Jak podkreśliła wiceminister, istniejący już 19 lat Rejestr, jest ogólnopolskim, dostępnym publicznie wykazem jednostek organizacyjnych wyróżniających się w zakresie realizacji strategii Czystszej Produkcji.
– Warto podkreślić, że na poziomie krajowym pierwszy program Czystszej Produkcji powstał w Polsce, a więc jesteśmy jego pionierem – i jest do dziś kontynuowany przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji. Rola tego Ruchu w Polsce ma właśnie dzisiaj szczególne znaczenie, gdyż jego działalność pozwala firmom na podejmowanie dobrowolnych działań z zakresu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – powiedziała.
Wiceminister Golińska zwróciła także uwagę , że rejestr ten nadaje priorytety systematycznej realizacji działań zapobiegających zanieczyszczeniom i marnotrawstwu zasobów u źródeł ich powstawania.
– Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości stanowi istotny wkład w rozwój zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń oraz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Polsce i wspiera również działania na rzecz systemu ekozarządzania i audytu EMAS – wskazała.
W trakcie wideokonferencji, kapituła zatwierdziła w bieżącej edycji 16 laureatów Rejestru. Są to instytucje realizujące działania z zakresu zapobiegania zanieczyszczeniom u źródeł ich powstawania, a także działania prospołeczne.
W obradach udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Banku Ochrony Środowiska S.A., reprezentanta Liderów Czystszej Produkcji – BOLIX S.A., a także Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska