Elektroenergetyka » Minister Kurtyka z wizytą w Brukseli 24.05.2021

Minister Kurtyka z wizytą w Brukseli 24.05.2021

26 maj 2021 Możliwość komentowania Minister Kurtyka z wizytą w Brukseli 24.05.2021 została wyłączona

Nadzwyczajna Rada Europejska, pakiet „Fit for 55”, oraz taksonomia to niektóre z tematów, jakie poruszyli podczas wizyty w Brukseli Minister Michał Kurtyka oraz Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkania z Komisarzem ds. Rolnictwa Januszem Wojciechowskim, Przewodniczącym Komisji ENVI w Parlamencie Europejskim Pascalem Canfin, Wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, Komisarz ds. Energii Kadri Simson oraz Szefem Gabinetu Przewodniczącego Frédéric Bernardem, odbyły się 20 maja 2021 r., w Brukseli.

Jak podkreślił podczas spotkań Minister Kurtyka, publikacja pakietu 12 aktów prawnych jest bardzo ważną kwestią dla Polski.

– Pakiet będzie stanowił architekturę wdrożeniową dla nowego celu unijnego 55% netto do 2030 r. Warto zaznaczyć, że zgodziliśmy się na wyższy cel redukcyjny pod warunkiem zapewnienia odpowiednich rozwiązań w unijnym systemie handlu emisjami (ETS) oraz w sektorach poza systemem handlu. Komisja Europejska musi jeszcze wywiązać się z tych obietnic, w szczególności w zakresie wprowadzenia adekwatnych zmian w ETS – powiedział Minister podczas wizyty w Brukseli.

Minister wskazał także, że starania Rządu RP są skierowane na uzyskanie jak największej puli uprawnień aukcyjnych dla Polski, co zwiększy dochód dla państwa oraz umożliwi większe inwestycje w działania pro klimatyczne. Polska przedstawiła już szereg propozycji w tym zakresie.

W trakcie rozmowy z Komisarzem Wojciechowskim poruszono m.in. temat dotyczący rozporządzenia LULUCF. Jak zauważył minister, grunty leśne to najważniejsza kategoria gruntów w tym sektorze.

– W ramach dążenia do osiągnięcia celów klimatycznych, wybór polityk i środków zapewniających, że sektor LULUCF najlepiej przyczyni się do ich osiągnięcia, powinien być podejmowany przede wszystkim na poziomie każdego państwa członkowskiego. Dlatego ważne jest dalsze utrzymanie oraz w miarę możliwości zwiększenie potencjału lasów w zakresie łagodzenia zmian klimatu, ale także dostosowanie lasów do zmian klimatycznych – podkreślił.

Jak dodał, zrównoważona gospodarka leśna może przyczynić się do osiągnięcia celów poprzez zwiększenie produktywności młodszych drzewostanów, a tym samym zwiększenia intensywności sekwestracji dwutlenku węgla, ale także poprzez zwiększenie odporności lasów i istniejących zasobów węgla, zmniejszając w ten sposób skutki ekstremalnych zjawisk, np. pożary lasów, silne burze i stres biotyczny.

– Tylko zdrowe lasy mogą zapewnić zasoby potrzebne do wspierania zrównoważonej biogospodarki o obiegu zamkniętym i pełnienia wielu funkcji, które muszą być zrównoważone – mówił Minister Klimatu i Środowiska.

Podczas spotkań Minister Kurtyka zawrócił uwagę, że bez dostępu do prywatnego finansowania inwestycji w gaz Polska nie będzie w stanie zlikwidować wysokoemisyjnych elektrowni i elektrociepłowni opartych na węglu brunatnym.

– To znacznie opóźni naszą dekarbonizację i ograniczy zdolność Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Nadchodzący projekt uzupełniającego aktu delegowanego powinien zostać przedstawiony jak najszybciej. W szczególności ważne jest, aby nowy akt delegowany umożliwiał zrównoważone finansowanie projektów dotyczących gazu ziemnego, przynajmniej w okresie przejściowym – powiedział.

Podobnie w przypadku energii jądrowej minister Kurtyka zaznaczył, że ma kluczowe znaczenie dla transformacji polskiej energetyki.

– Dla Polski ważne jest, aby energetyka jądrowa nadal kwalifikowała się do finansowania z funduszu modernizacyjnego i nie była z niego wykluczana przy okazji reformy ETS – wskazał.

W trakcie spotkania z Komisarz ds. Energii Kadri Simson minister rozmawiał także o nowych celach dyrektywy REDII.

– Komisja Europejska powinna wziąć pod uwagę raczej krótki horyzont czasowy do 2030 r. oraz określone cele sektorowe – podkreślił.

Dodał także, że: W przypadku wzrostu celu OZE w transporcie powinno być możliwe zastosowanie mechanizmu równoważenia realizacji zwiększonych celów, np. poprzez zezwolenie na wykorzystanie wewnątrzkrajowych transferów statystycznych między różnymi sektorami krajowymi objętymi docelowymi minimalnymi udziałami w rezerwie.

Minister wskazał także, że paliwa odnawialne, w tym wodór, będą potrzebne do zastąpienia paliw kopalnych.

– Dla rozwoju gospodarki wodorowej kluczowe znaczenie ma wykorzystanie istniejących aktywów, w tym infrastruktury gazowej, do osiągnięcia redukcji emisji w sposób efektywny kosztowo, zapewniając ich efektywne wykorzystanie we wszystkich sektorach. Polska dostrzega znaczenie integracji wodoru w sieciach gazowych, w szczególności poprzez zapewnienie finansowania modernizacji istniejącej infrastruktury i jednostopniowych inwestycji w nową infrastrukturę gazową przystosowaną do wodoru – powiedział.

O konkluzjach Rady Europejskiej w kontekście Rady Europejskiej, która odbędzie się w dniach 24-25 maja br. z Szefem Gabinetu Przewodniczącego RE

Jak podkreślił Minister Kurtyka, obecna propozycja konkluzji Komisji Europejskiej jest dobrą podstawą do dalszych prac, których celem powinno być zagwarantowanie realizacji konkluzji z grudnia ubiegłego roku m.in w zakresie ESR.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 26 maj 2021 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.