Wiceminister Zyska na Kongresie 590
Jak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić polski sektor energii ku coraz większemu udziałowi odnawialnych źródeł energii z korzyścią dla konsumentów i klimatu? Kto może wziąć udział w tej „zielonej rewolucji”? – to główne pytania i tematy rozmów podczas panelu „Zielona rewolucja – transformacja systemu energetycznego Polski z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Kto może się włączyć w zmianę” na Kongresie 590. W wydarzeniu, które odbyło się 6 maja 2021 r., wziął udział Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.
Jak podkreślił wiceminister Zyska, w procesie transformacji rząd planuje wykorzystać wszystkie dostępne technologie, takie jak np. energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr czy wodór. Dostrzegany jest potencjał biogazu. Dlatego inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są niezbędne już teraz.
Bardzo istotne są m. in. klastry energii stanowiące wielkie regionalne wyzwanie dla społeczeństwa.
– Udział w ich tworzeniu może okazać się nieodzownym wsparciem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko na poziomie lokalnym. Pracujemy nad legislacją, która wzmocni ich rolę i stworzy odpowiedni system wsparcia – podkreślił Wiceminister Zyska.
Jak dodał wiceminister klimatu i środowiska, energetyka rozproszona będzie odgrywać coraz większą rolę.
– Zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa (PEP2040) do 2030 r. zakładany jest ok. 5-krotny wzrost liczby prosumentów i zwiększenie do 300 liczby obszarów zrównoważonych energetycznie na poziomie lokalnym – mówił.
– Jako rząd przygotowujemy przyjazne warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Tworzymy prawo, które daje możliwość rozwoju zarówno indywidualnym producentom, jak i dużym przedsiębiorcom – dodał.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska