Grupa PGNiG rozwija działalność na rynku usług brokerskich w obszarze ubezpieczeń i reasekuracji
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje intensywny rozwój w obszarze usług brokerskich na rynku ubezpieczeń i reasekuracji. Za pośrednictwem wyspecjalizowanej spółki będzie świadczyć usługi na rzecz innych spółek Skarbu Państwa. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
Grupa PGNiG oferuje już usługi w obszarze reasekuracji i ubezpieczeń. W 2017 r. powołała brokera ubezpieczeniowego oraz reasekuracyjnego, który świadczy usługi dla podmiotów z Grupy PGNiG. Teraz rozszerza działalność, by wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi doradztwa ubezpieczeniowego także ze strony innych spółek Skarbu Państwa.
– Jako pierwsi w Polsce tworzymy projekt, który będzie koncentrował się na wyszukiwaniu i dostarczaniu precyzyjnie dopasowanych usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa. Dotychczas nie było podmiotu, który zagospodarowałby ten obszar – mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG. – Jesteśmy przekonani, że nasz autorski pomysł przyniesie wiele korzyści spółkom Skarbu Państwa i samej Grupie PGNiG. Na pewno bardzo wymierną wartością dla wszystkich będzie efekt skali – dodaje.
Broker działający w Grupie PGNiG jest jedynym licencjonowanym pośrednikiem zarówno ubezpieczeniowym jak i reasekuracyjnym z udziałem Skarbu Państwa. Spółka jest w procesie pozyskania licencji Lloyd’s, która umożliwi bezpośrednią współpracę z jednym z najważniejszych rynków reasekuracyjnych na świecie.
– W nowy projekt zaangażowany jest zespół profesjonalistów z bogatym doświadczeniem i ogromną wiedzą na temat rynku brokerskiego – zarówno ubezpieczeniowego, jak i reasekuracyjnego, bardzo dobrze rozumiejący potrzeby ubezpieczeniowe dużych podmiotów gospodarczych – mówi Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Operacyjnych.
Według zestawienia „Miesięcznika Ubezpieczeniowego” wartość prowizji brokerskich uzyskana przez 15 największych grup brokerskich działających na polskim rynku wyniosła w 2019 r. ok. 1,25 mld zł. Według szacunków ok. 30-40% tej kwoty może pochodzić z sektora spółek Skarbu Państwa.
Źródło: PGNiG SA