News » PGNiG importuje coraz więcej LNG

PGNiG importuje coraz więcej LNG

5 lut 2021 Możliwość komentowania PGNiG importuje coraz więcej LNG została wyłączona

Już ponad 25% gazu ziemnego sprowadzanego przez PGNiG zza granicy to LNG. Import skroplonego gazu ziemnego w 2020 r. wyniósł ponad 3,76 mld m3 po regazyfikacji, co stanowi wzrost o blisko 10% w porównaniu z 2019 r.

– W minionym roku przekroczyliśmy liczbę stu ładunków LNG sprowadzonych do Polski. W samym 2020 r. odebraliśmy aż 35 dostaw, o cztery więcej niż rok wcześniej. Oprócz kierunku amerykańskiego, katarskiego i norweskiego, pojawiły się nowe – kupiliśmy LNG pochodzące z Trynidadu i Tobago oraz Nigerii. W tym roku mamy już za sobą odbiór dwóch ładunków skroplonego gazu, a w lutym oczekujemy kolejnego. Następne miesiące przyniosą intensyfikację częstotliwości dostaw. W drugim i trzecim kwartale planujemy odbiór łącznie około 15 ładunków  powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

W 2020 r. PGNiG sprowadziło do Polski ok. 3,76 mld m3 skroplonego gazu ziemnego – o 9,7% więcej niż rok wcześniej. Import LNG wzrósł o ok. 0,33 mld m3 (po regazyfikacji) w stosunku do 2019 r. W całej strukturze importu LNG osiągnęło udział 25,4%. Import z kierunku wschodniego wyniósł w 2020 r. 9,0 mld m3 w porównaniu z 8,95 mld m3 rok wcześniej. Udział gazu rosyjskiego w łącznym imporcie gazu ziemnego przez PGNiG utrzymał się na poziomie ok. 60%. Resztę importu pokrył kierunek zachodni i południowy. Łączny import gazu przez PGNiG w 2020 r. wyniósł ok. 14,79 mld m3, czyli był to wolumen bardzo zbliżony do odnotowanego w 2019 r.

Od kilku lat konsekwentnie ograniczamy import gazu ziemnego z Rosji. Przypomnę, że jeszcze w 2015 r. stanowił on prawie 90% sprowadzanego gazu do Polski. Od kiedy działa Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, proporcje w imporcie ulegają wyraźnym zmianom na rzecz skroplonego gazu ziemnego – skomentował Paweł Majewski. – Natomiast możliwości dalszego zmniejszania dostaw z kierunku wschodniego są ograniczone. Obowiązuje nas formuła „take or pay” zawarta w kontrakcie jamalskim wiążącym PGNiG jeszcze do końca 2022 r. – dodał Prezes PGNiG. 

Po 2022 r. w strukturze importu PGNiG pojawi się kierunek północny związany z importem gazu ziemnego z Norwegii poprzez Baltic Pipe. W kolejnych latach wyraźniej rosnąć będzie także import LNG w związku z rozbudową terminalu w Świnoujściu oraz dostawami skroplonego gazu ziemnego od amerykańskich producentów. Po rozpoczęciu dostaw z wszystkich kontraktów długoterminowych na zakup LNG z USA PGNiG będzie corocznie dysponowało portfelem ok. 9,3 mld m3 gazu. Dodatkowo, w dalszym ciągu będą realizowane dostawy LNG z Kataru.

Źródło: PGNiG SA

Wpis został opublikowany 5 lut 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.