News » Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński: Energetyka wiatrowa jedną z głównych sił napędowych transformacji energetycznej

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński: Energetyka wiatrowa jedną z głównych sił napędowych transformacji energetycznej

3 gru 2020 Możliwość komentowania Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński: Energetyka wiatrowa jedną z głównych sił napędowych transformacji energetycznej została wyłączona

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Europie Środkowej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim, Czarnym i Adriatyku to główny temat 5. edycji konferencji „Central European Day of Energy”, organizowanej przez Central Europe Energy Partners. W spotkaniu, które odbyło 2 grudnia 2020 r., uczestniczył Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, Wiceminister Klimatu i Środowiska, zwrócił uwagę, że Polska stoi w obliczu przełomowych zmian w systemie energetycznym. Wyzwaniem jest zbudowanie nowego systemu energetycznego w ciągu najbliższych 20 lat.

– Transformacja polskiej energetyki i całej gospodarki to jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć tego typu w Unii Europejskiej. Duże uzależnienie od węgla jest dziś nadal rzeczywistością w polskim miksie energetycznym i niezbędne są głębokie zmiany strukturalne związane z redukcją emisji w energetyce – wyjaśnił.

Jak podkreślił wiceminister, Polska jest zdeterminowana, aby przekształcić swój krajowy sektor energetyczny, w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej UE, jednak z zachowaniem swoich krajowych uwarunkowań.

– To bardzo wymagający proces nie tylko z ekonomicznego, ale też społecznego punktu widzenia. Od samego początku debaty UE na temat neutralności klimatycznej Polska postuluje przeprowadzenie transformacji w sposób sprawiedliwy, z uwzględnieniem wymiaru społecznego powiedział.

– Polska – mimo trudnej pozycji wyjściowej – sukcesywnie wprowadza niezbędne zmiany i przekształca energetykę w kierunku niskoemisyjnym. Odnawialne źródła energii będą stanowić coraz silniejszy element bilansu energetycznego. Polska ma szansę stać się czołowym placem budowy instalacji OZE w UE – dodał.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył również, że sektor energii odnawialnej jest już jednym z beneficjentów transformacji energetycznej w Polsce.

– Już w 2030 r. zamierzamy produkować 1/3 energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a do 2040 r. ok. 40%. W 2040 r. połowę mocy zainstalowanej mają stanowić źródła zeroemisyjne – poinformował.

– W nadchodzącej dekadzie dostrzegamy także szczególną rolę i wielką szansę we wdrażaniu morskiej energetyki wiatrowej. Potencjał tej technologii szacowany jest na ok. 8-11 GW w 2040 r. – podkreślił.

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska rozwój morskiej energetyki wiatrowej niesie ze sobą ogromne możliwości wsparcia lokalnych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych w łańcuchu dostaw, tworzenia nowoczesnych  miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Ważny kontekst działań Polski na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stanowi zaprezentowana przez Komisję Europejską 19 listopada br. strategia ws. wykorzystania potencjału morskiej energii odnawialnej na rzecz neutralności klimatycznej.

Jak przypomniał, we wrześniu br. w Szczecinie, z inicjatywy Polski, przedstawiciele krajów BEMIP podpisali tzw. „Deklarację Bałtycką”, która jest kluczowa dla przyszłej współpracy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył również, że Polska kończy prace nad projektem ustawy offshore.

– Projekt został zatwierdzony przez Radę Ministrów w zeszłym tygodniu i zostanie przekazany do Sejmu. Ustawa offshore powinna wejść w życie na przełomie roku, aby producenci mogli przygotować się do pierwszego etapu programu wsparcia – poinformował.

Jak dodał, regulacja ta pozwoli na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, co jest także szansą na zrównoważony rozwój gospodarczy po kryzysie związanym z COVID-19.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 3 gru 2020 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.