Wiceminister Ireneusz Zyska o współpracy w zakresie gospodarki wodorowej
Pogłębienie współpracy w zakresie rozwoju technologii wodorowych w Polsce w ramach wodorowego kontraktu branżowego było głównym tematem wideokonferencji z przedstawicielami branży, którzy przystąpili do Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzez budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. W wydarzeniu, które odbyło się 25 listopada 2020 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska oraz ponad setka przedstawicieli świata biznesu i nauki.
Wiceminister Zyska podkreślił, że wodorowy kontrakt branżowy będzie podstawowym działaniem zmierzającym do realizacji projektowanej Polskiej Strategii Wodorowej. Celem proponowanego porozumienia sektorowego będzie określenie listy długofalowych działań na rzecz rozwoju nowej branży, do realizacji których zobowiążą się podmioty publiczne i prywatne.
Wiceminister klimatu i środowiska wskazał także, jak kluczowa jest ciągła współpraca rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz z przedsiębiorcami budującymi krajowy łańcuch dostaw gospodarki wodorowej. Aby ułatwić wypracowanie zapisów kontraktu branżowego Minister zaproponował powołanie 7 grup roboczych partnerstwa, które skupią się na kluczowych wyzwaniach rozwoju gospodarki wodorowej.
– Kontrakt będzie zawarty pomiędzy podmiotem publicznym odpowiedzialnym za koordynację wsparcia w zakresie technologii wodorowych – Ministerstwem Klimatu i Środowiska – a reprezentantami sektora wodorowego w Polsce. Porozumienie wodorowe zrealizuje i pogłębi ambicje Polskiej Strategii Wodorowej i umożliwi zbudowanie silnych krajowych kompetencji w dziedzinie wodoru – powiedział.
Wiceminister dodał również, że najważniejszym celem projektu jest określenie konkretnych środków i działań na rzecz rozwoju nowej branży, do realizacji których zobowiążą się podpisujące go podmioty. Wodorowy kontrakt branżowy określi zakres zadań do realizacji przez obie strony oraz katalog i ofertę instrumentów legislacyjnych, organizacyjnych, instytucjonalnych i finansowych.
W trakcie spotkania zgromadzeni goście poruszyli także kwestie dotyczące polskich ambicji w zakresie transformacji energetycznej w Polsce.
– Polska powinna wspierać szerokie spektrum technologii wodorowych, a nowe inwestycje wspomagać przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Polska jest obecnie jednym z liderów w zakresie wolumenu produkcji wodoru. W transformacji energetycznej dojdziemy do punktu, w którym dysponować będziemy nadwyżką energii odnawialnej, natomiast w okresie przejściowym czeka nas dużo pracy. Jestem przekonany, że dialog sektora publicznego i prywatnego wyzwoli potencjał naszej nauki i biznesu – zaznaczył.
—————————————————
List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego, będący podstawą współpracy ma charakter otwarty. Kliknij, aby przeczytać więcej nt. porozumienia wodorowego.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska