PGE pracuje nad budową nowoczesnej sieci łączności LTE450
PGE kontynuuje prace przy programie LTE450. Przeprowadzone zostały testy przedwdrożeniowe, rozwijana jest także współpraca z instytucjami rządowymi oraz operatorami systemów energetycznych i gazowych. Do końca 2020 r. zakończą się testy biznesowe LTE-M (technologii łączości dla urządzeń), a w 2021 r. zostaną ogłoszone przetargi na dostawę sprzętu i infrastruktury dla sieci LTE450.
Nowa Strategia Grupy PGE zakłada transformację zmierzającą w kierunku uzyskania neutralności klimatycznej Grupy do 2050 r. poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Niezbędnym elementem wdrożenia nowej strategii będzie niezawodny, nowoczesny system łączności, oparty na technologii LTE w przeznaczonym dla sektora energii pasmie 450 MHz. Prace w tym obszarze rozpoczęły się w 2018 roku a z końcem 2020 r. nabiorą tempa.
– Nowa strategia Grupy PGE i kierunki rozwoju polskiej energetyki otwierają nowe możliwości dla budowy nowoczesnej sieci łączności LTE450. Obszar ICT staje się kluczowy w Grupie PGE. Zgodnie z założeniami naszej nowej strategii LTE 450 będzie dźwignią rozwoju Grupy PGE oraz poprawi sprawność funkcjonowania całej organizacji. Budowany system łączności zapewni niezawodność pracy dyspozytorskiej, ale przede wszystkim będzie wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej i magazynów energii. LTE jest technologią sprawdzoną nie tylko w energetyce i obecnie bardziej rozwiniętą niż standard 5G, który dopiero zyskuje na popularności. To wpływa na atrakcyjność kosztów inwestycji w sieć LTE450 dzięki globalnym korzyściom skali – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Harmonogram prac zakłada uruchomienie podstawowych usług w sieci LTE450, jak również rozbudowę zasięgu na terenie Polski oraz wdrażanie i rozwój nowych usług, jak np. Internet Rzeczy. Na 2021 r. w Grupie PGE zaplanowano uruchomienie postępowań zakupowych dla kluczowych komponentów infrastruktury sieci. Prowadzone pilotaże LTE450 mają potwierdzić możliwość rozszerzania zakresu planowanego wdrożenia nowych usług.
Na obecnym etapie projektu Grupa PGE prowadzi prace nad przygotowaniem specjalistycznych ekspertyz i opinii technicznych w zakresie obiektów należących do PGE Dystrybucja, które będą używane w pierwszej kolejności do budowy sieci na etapie wdrożenia produkcyjnego. Kolejne planowane etapy obejmują także inne podmioty z sektora energii. Trwają m.in. uzgodnienia dotyczące przeprowadzenia pilotażu „Smart Metering” na terenie Enea Operator oraz rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych w zakresie telemetrii gazowej z Polską Spółką Gazownictwa.
Obszar ICT w Grupie PGE obsługuje spółka PGE Systemy. Od ponad dwóch lat w strukturach PGE Systemy funkcjonuje zespół projektowy, który wraz z PGE Dystrybucją i przy współpracy z innymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD), w ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego LTE450, pracuje nad standardami nowoczesnej sieci łączności. W pracach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego biorą udział przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Enei Operator, Energi Operator, Gaz System S.A., Innogy – Stoen Operator, Polskiej Spółki Gazownictwa, Tauron Dystrybucja, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PGE Dystrybucja i PGE Systemy.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA