News » Zapraszamy do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym

Zapraszamy do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym

1 wrz 2020 Możliwość komentowania Zapraszamy do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym została wyłączona

Prace podjęte nad nowelizacją ustawy stanowią w istocie dążenie do dostosowania przepisów regulujących obowiązek utrzymywania zapasów obowiązkowych do obecnych warunków panujących na rynku gazu ziemnego.

Opublikowane na początku sierpnia br. Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2019 r. pokazuje, że poziom bezpieczeństwa dostaw systematycznie się zwiększa, a wzrastające zużycie gazu ziemnego pokrywane jest w pełni ze zdywersyfikowanych źródeł. Filarem procesu dywersyfikacji pozostaje LNG, którego udział w krajowym bilansie dostaw stale rośnie. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa paliwowego państwa, ponieważ – stanowiący jedną z największych i najważniejszych zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat inwestycji – terminal LNG w Świnoujściu pozwala na odbiór LNG drogą morską z dowolnego kierunku na świecie od wielu różnych dostawców.

W związku z tym planowane jest przede wszystkim wprowadzenie mechanizmu stopniowego znoszenia obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego od przywozu LNG, przy czym całkowite zwolnienie nastąpić ma od 1 października 2023 r.

Dodatkowo projekt przewiduje modyfikację przepisów regulujących sposób wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, aby zwiększyć efektywność mechanizmu ich stosowania, zwiększając tym samym bezpieczeństwo paliwowe państwa.

Link do projektu dokumentu na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji

Uwagi, wnioski i opinie należy składać w terminie 21 dni od dnia udostępnienia projektu, tj. do 21 września br., na adres: zpue@klimat.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Wpis został opublikowany 1 wrz 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.