Elektroenergetyka » Wydłużenie terminów na złożenie regulatorowi projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji

Wydłużenie terminów na złożenie regulatorowi projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji

8 maj 2020 Możliwość komentowania Wydłużenie terminów na złożenie regulatorowi projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji została wyłączona

Przepisy tzw. drugiej tarczy antykryzysowej wprowadziły regulacje, które pozwalają energetycznym i gazowym przedsiębiorstwom infrastrukturalnym na przedłożenie Prezesowi URE do uzgodnienia projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji w późniejszych terminach.

Przedsiębiorstwa te – tj. zasadniczo operatorzy systemów przesyłowych i dystrybucyjnych – mają możliwość złożenia regulatorowi nawet o rok później:

  • planów rozwoju, uzgadnianych z Prezesem URE na podstawie art. 16 ust 14 ustawy – Prawo energetyczne;
  • sprawozdań rocznych z wykonania planu rozwoju za rok 2019, przedkładanych Prezesowi URE zgodnie z art. 16 ust.18 ustawy – Prawo energetyczne.

Możliwość odroczenia dotyczy przedsiębiorców, którym obowiązek złożenia wymienionych wyżej dokumentów przypadał w roku 2020. Nowe terminy na ich złożenie to odpowiednio:

  • 31 marca 2021 roku – dla planów rozwoju;
  • 30 kwietnia 2021 roku – dla sprawozdań rocznych z realizacji planów za rok 2019.

Obowiązek złożenia planów rozwoju i sprawozdań z ich wykonania mają przedsiębiorstwa, które dostarczają energię elektryczną do co najmniej 100 odbiorców lub dostarczają co najmniej 50 GWh tej energii odbiorcom (jeśli odbiorców jest mniej niż 100). Takich dystrybutorów, którzy spełniają te warunki jest w Polsce ok. 50 (wszystkich dystrybutorów jest 180). Także operator systemu przesyłowego spełnia ww. warunki, a zatem przedkłada regulatorowi palny rozwoju oraz sprawozdania z ich wykonania.

W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją i przesyłem paliw gazowych powyższy obowiązek dotyczy tych z nich, którzy mają nie mniej niż 50 odbiorców, którym przedsiębiorstwo dostarcza rocznie łącznie nie mniej niż 50 mln m3 gazu. Takich zobowiązanych podmiotów jest z kolei 19 z ogólnej liczby 52 przedsiębiorstw zajmujących się przeszyłem i dystrybucją paliw gazowych na terenie kraju.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 8 maj 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.