Elektroenergetyka » GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w należącej do PGE Elektrowni Dolna Odra

GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w należącej do PGE Elektrowni Dolna Odra

31 mar 2020 Możliwość komentowania GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w należącej do PGE Elektrowni Dolna Odra została wyłączona

General Electric, lider konsorcjum wykonawczego budowy nowych bloków energetycznych zasilanych gazem w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, wyposaży elektrownię w dwie niskoemisyjne, wysokosprawne i elastyczne jednostki wytwórcze typu GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650. Nowe bloki energetyczne o mocy 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 1 mln gospodarstw domowych, spełniając jednocześnie najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji. To jeden z kluczowych projektów PGE na drodze transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym, który pozwoli ograniczyć emisję CO2 z elektrowni o około 2-3 mln ton rocznie.

Inwestycję w Dolnej Odrze realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. GE (NYSE: GE) 18 marca 2020 r. ogłosiło zamówienie na dwie turbiny gazowe GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650 o mocy do 1,4 GW. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 1 mln gospodarstw domowych oraz pozwoli na dalszą stabilizację sieci lokalnej. Wartość tego kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

– Inwestycja PGE w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe to nasz wkład w przygotowanie polskiego systemu energetycznego do dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, a w szczególności wiatrowej – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Inwestycja PGE w nowoczesne bloki gazowe zapewni stabilność długoterminowej eksploatacji obecnej elektrowni, jak również obniży jej emisyjność i dostosuje zakład do unijnych standardów środowiskowych. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach wyniesie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

– Wykorzystując ponad 70 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań energetycznych do Polski, GE nieustannie wspiera klientów, takich jak PGE, w wyborze i wdrażaniu systemów energetycznych, które najlepiej spełniają ich potrzeby i cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów i zrównoważonego rozwoju, to szczególnie ważne w czasach, które stanowią wyzwanie dla wszystkich podkreśla Michael Rechsteiner, Wiceprezes GE Gas Power na Europę. Projekt ten połączy doświadczenie GE w realizacji projektów „pod klucz” z wiodącą technologią elektrowni o cyklu skojarzonym, aby zapewnić bardziej elastyczną, zrównoważoną i niezawodną energię elektryczną dla regionu w nadchodzących latach – dodaje.

Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę w Krajowym Systemie Energetycznym jako jedyny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Rozbudowa nowej elektrowni została objęta 17-letnim kontraktem w ramach aukcji głównego rynku energii, która rozpocznie się w 2024 r.

Aktualnie w Elektrowni Dolna Odra pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Wszystkie pracujące w elektrowni jednostki wytwórcze są wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 r. Programu PV Grupy PGE, na terenach PGE Elektrowni Dolna Odra ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy ok. 100 MW. 

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wpis został opublikowany 31 mar 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.