News » Presja na odpowiedzialność firm za zwiększanie strumienia transakcji w sektorze energii odnawialnej

Presja na odpowiedzialność firm za zwiększanie strumienia transakcji w sektorze energii odnawialnej

19 gru 2019 Możliwość komentowania Presja na odpowiedzialność firm za zwiększanie strumienia transakcji w sektorze energii odnawialnej została wyłączona

Liczba projektów dotyczących energii odnawialnej bez dotacji wzrosła z 4 w 2013 r. do ponad 45 w 2019 r. Europa przoduje w procesie przechodzenia na energię odnawialną, odpowiadając za 36% światowego udziału energii odnawialnej. Niektóre kraje europejskie osiągnęły 85% redukcji kosztów kapitałowych w przypadku fotowoltaiki.

Zwiększona presja na firmy, aby posiadały lepsze „zielone” referencje i koniec zachęt rządowych spowodował, że od 2013 r. liczba niedotowanych projektów dotyczących energii odnawialnej wzrosła o ponad 1000%, jak wynika z badań przeprowadzonych przez kancelarię DLA Piper, wykorzystującą dane pochodzące z platformy informacyjnej inspiratia.

Liczba zawartych umów sprzedaży energii elektrycznej (corporate power purchase agreement (PPA)) z firmami spoza sektora energetycznego w Europie wzrosła zaledwie z 4 w 2013 r. do ponad 45 w 2019 r. (dane do lipca br.),  a umowy te zostały podpisane z przedsiębiorstwem wytwórczym lub przedsiębiorstwem obrotu energią elektryczną, oraz odbiorcą będącym firmą zewnętrzną.

Przepływ transakcji w ramach europejskich umów PPA

Podczas gdy rządy europejskie dzięki mechanizmom wsparcia tj. taryfom gwarantowanym umożliwiły przejście na energię odnawialną, aktualnie sektor prywatny przejął inicjatywę i ma wpływa na rozwój energetyki odnawialnej. Firmy na całym świecie znajdują się pod rosnącą presją ze strony konsumentów i inwestorów, aby stały się bardziej „zielone”,  a tym samym  przeprowadziły radykalną zmianę sposobu zakupu energii elektrycznej jako sygnatariusze umów corporate PPA, albo nawet, w wielu przypadkach, jako właściciele własnych jednostek wytwórczych energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Projekty związane z energią odnawialną rozwinęły się na całym świecie głównie dzięki dotacjom rządowym. Europa jest liderem w tej transformacji energetycznej, odpowiadając za 36% globalnego udziału energii odnawialnej, posiadając 536 GW łącznej zainstalowanej mocy pod koniec 2018 r. pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Ten etap przechodzenia na odnawialne źródła energii dobiega jednak końca, ponieważ koszty kapitałowe zmniejszyły się na tyle, aby umożliwić realizację takich projektów na podstawie ich ekonomicznej opłacalności w oparciu o parytet sieci względem paliw kopalnych na kilku rynkach europejskich.

Projekty fotowoltaiczne (Solar PV) to najbardziej godna uwagi historia sukcesu, jeśli chodzi o rolę, jaką odegrały redukcje kosztów kapitałowych w zmniejszaniu ceny wyprodukowania energii elektrycznej w tym sektorze. Niektóre kraje osiągnęły redukcję kosztów o ponad 80%, w wyniku czego zasada parytetu sieci jest bliska urzeczywistnienia.

Europejska zdolność do wytwarzania energii odnawialnej, 2009-2018 r.

Komentując badanie inspiratia, Jacek Giziński, Partner współzarządzający DLA Piper w Polsce powiedział: Wciąż na polskim rynku energetyki wiatrowej niewiele jest kontraktów typu „corporate PPA”, tzn. długoterminowych umów na zakup energii bezpośrednio od wytwórcy. Mając na uwadze trend europejski komentowany w podsumowaniu naszego badania, jest wysoce prawdopodobne, że również w Polsce długoterminowe umowy sprzedaży staną się wkrótce drugim obok aukcji sposobem gwarantowania stałego poziomu przychodów z produkcji energii z OZE, a tym samym podstawą do finansowania i rozwoju nowych projektów OZE.

Łukasz Jankowski, Counsel kierujący praktyką ds. energii i zasobów naturalnych dodał: Polski rynek energii odnawialnej rozwija się po wprowadzeniu w 2019 r. zmian do Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Energia z lądowych elektrowni wiatrowych jest bardzo konkurencyjna cenowo, a zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce cały czas rośnie. Jest więcej szans na uzyskanie wsparcia dla projektów fotowoltaicznych, ponieważ w grudniu 2019 r. odbyły się aukcje, które miały zaalokować łącznie około 2,5 GW mocy w nowych jednostkach wytwórczych. Jesteśmy również głęboko przekonani, że przyszłość polskich źródeł odnawialnych jest tak samo ważna, gdy zakup energii odbywa się w ramach PPA, jak i w ramach subsydiarnych programów krajowych. Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące cen energii, przedsiębiorcy coraz częściej będą postrzegać PPA jako rozwiązanie, które dotyczyć będzie 100% dostaw.

Pełny raport pod tytułem „Europe’s Subsidy-free Transition – the road to grid parity” – do pobrania.

Źródło: DLA Piper Giziński Kycia sp.k.

Wpis został opublikowany 19 gru 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.