Michał Kurtyka i Michał Woś powołani na Ministrów
Prezydent RP powołał 15 listopada 2019 r. Ministrów w rządzie Premiera Mateusza Morawieckiego. Na czele nowo utworzonego Resortu Klimatu stanął Michał Kurtyka, a stanowisko Ministra – członka Rady Ministrów objął Michał Woś.
Michał Kurtyka, Minister Klimatu
Jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillips’a. W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku pod przewodnictwem profesora Jean Tirole, laureata nagrody Nobla z ekonomii w 2014 r. W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Był wykładowcą w zakresie zarządzania zmianą, ekonomii, organizacji rynku i strategii przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas oraz Oxford Programme On Modern Poland. Jest współautorem koncepcji prowadzenia skutecznych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej w książce „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, jak również autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2009”.
Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. Następnie prowadził modernizację wielu polskich firm, w których wspierał dostosowanie do wyzwań europejskiego i globalnego rynku. Był promotorem europejskiej współpracy w zakresie zmian przemysłowych i dostosowania przemysłu w Europie do wyzwań globalizacji m.in. w ramach Europejskiego Uniwersytetu Pracy oraz Fundacji Dublińskiej.
Jest autorem rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce, napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, „New Electricity and New Cars”. Pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności.
Od 1 stycznia 2016 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której te formy transportu będą mogły się dynamicznie rozwijać.
27 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – szczytu klimatycznego ONZ w Polsce. 2 grudnia 2018 r. został Prezydentem COP 24.
Od lipca 2018 r. pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska.
Michał Woś, Minister – członek Rady Ministrów
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2014 został radnym Rady Miasta Raciborza. Powierzono mu stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.
Od listopada 2015 r. był doradcą Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w 2016 r. powierzył mu stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 5 czerwca 2017 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie objął m.in. nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Został Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. 8 września 2017 r. premier Beata Szydło powołała go w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
W Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającej w pełni zinformatyzowane postępowanie rejestrowe oraz Systemem Losowego Przydziału Spraw. Wprowadzenie tego systemu było jednym z głównych argumentów broniących reformy sądownictwa w negocjacjach Polski z Komisją Europejską, przedstawionym w Białej księdze w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Wdrożył ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i jest autorem systemu teleinformatycznego Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce.
W październiku 2018 został wybrany na radnego sejmiku śląskiego. 21 listopada 2018 znalazł się w zarządzie województwa.
Jest inicjatorem Pracowni Liderów Prawa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów.
W 2018 r. został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 50 najbardziej wpływowych prawników w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej”.
W czerwcu 2019 r. został ministrem ds. pomocy humanitarnej.
Poseł na Sejm RP IX kadencji.
Źródło: Ministerstwo Energii