Minister Tchórzewski: Zrównoważony rozwój całego sektora energii jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki. Wdrażanie nowych, innowacyjnych technologii pozwoli sprostać ambitnym celom i wyzwaniom jakie stoją przed energetyką
6 listopada 2019 r. w Warszawie rozpoczęła się 30. edycja konferencji energetycznej Europower. Otworzył ją minister energii Krzysztof Tchórzewski.
W wystąpieniu inauguracyjnym minister Tchórzewski przedstawił wyzwania, które stoją przed polskim sektorem energetycznym i działania, które pozwolą mu tym wyzwaniom sprostać. – W kontekście zmian, które są nieuniknione, transformacja energetyczna w Polsce i całej Unii Europejskiej musi zapewnić konsumentom pewny i stały dostęp do energii po akceptowalnych cenach i przy minimalizowaniu negatywnego wpływu energetyki na środowisko. Nie możemy się zgodzić na rewolucję w miksie energetycznym, która naraziłaby przemysł i ludzi na wysokie koszty i zagrożenie brakiem dostępu do energii elektrycznej. Priorytetem są bezpieczne dostawy energii oraz stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy uwzględniający dbałość o jakość powietrza i zdrowie Polaków – powiedział. Nakreślił też kierunki zmian w polskiej energetyce, które wyznaczone zostały w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i które pozwolą doprowadzić do jej sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji, m.in. rozwój nisko i zeroemisyjnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej, rozwój OZE, dywersyfikację i stabilizację dostaw gazu ziemnego. Minister energii zwrócił też uwagę na wielkie znaczenie cyberbezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego dla rozwoju gospodarki.
– Polska podjęła wysiłek przekształcenia sektora energetycznego, tak aby sprostać wyzwaniom związanym z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, jak również zobowiązaniom związanym z polityką klimatyczno-energetyczną UE. Kluczowe będzie wynegocjowanie zgodnej z interesem Polski długoterminowej unijnej strategii neutralności klimatycznej w 2050 r., Nowego Ładu Klimatycznego i mechanizmów wchodzących w jego skład – powiedział Minister Tchórzewski. Zaznaczył, że w toczących się negocjacjach strona polska konsekwentnie podkreśla, że niezbędne jest zapewnienie adekwatnych mechanizmów wsparcia dla państw i regionów, które będą musiały ponieść największy wysiłek transformacyjny oraz związane z tym koszty gospodarcze i społeczne. – Walka ze zmianami klimatu powinna mieć na uwadze konieczność zachowania konkurencyjności gospodarek krajowych i ich suwerenności w zakresie kształtowania miksów energetycznych, jak również neutralności technologicznej w kontekście promowania poszczególnych źródeł wytwarzania energii – zakończył minister energii.
Konferencja energetyczna Europower gromadzi co pół roku przedstawicieli branży energetycznej, którzy dyskutują na temat wyzwań i problemach stojących przed sektorem. 30. edycja skupia się m.in. na współpracy Polski z krajami Europy środkowo-wschodniej w zakresie wymiany doświadczeń oraz współpracy technologicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Źródło: Ministerstwo Energii