Spotkanie partnerów projektu COALBYPRO
We wrześniu w TU Bergakademie we Freibergu odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu COALBYPRO pt. „Innowacyjne zarządzanie produktami węglowymi prowadzące do redukcji emisji CO2”. Projekt jest współfinansowany z Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład konsorcjum wchodzą przedstawiciele czołowych jednostek badawczych i uniwersytetów z Grecji, Polski, Niemiec i Republiki Czeskiej.
Prowadzone w elektrowniach i elektrociepłowniach procesy przetwarzania paliw kopalnych na energię wiążą się z produkcją dużych ilości odpadów, nazywanych ogólnie ubocznymi produktami spalania. Popioły lotne, należące do ubocznych produktów spalania, są wykorzystywane mi. in.: w budownictwie – jako dodatki do betonów, w drogownictwie – do wzmocnienia gruntów słabych, w górnictwie – do podsadzek samozestalających.
Alternatywnym sposobem przetwarzania popiołów lotnych może być synteza materiałów sorpcyjnych (zeolitów) i wykorzystanie ich do sekwestracji CO2. Biorąc pod uwagę, że procesy spalania węgla emitują dużą ilość CO2, wykorzystanie do jego wychwytywania popiołu lotnego i/lub wytworzonego z niego zeolitu stanowi jedną z istotnych metod czystych technologii węglowych (CCS).
Na spotkaniu zostały przedstawione wyniki dotychczasowych badań oraz został uszczegółowiony zakres dalszych prac. Główne zadania realizownane przez zespół GIG to optymalizacja procesu syntezy zeolitów na bazie popiołu lotnego oraz analiza możliwości zagospodarowania produktów po sekwestracji CO2.
Stronę polską na spotkaniu reprezentowali: prof. dr hab. inż. Barbara Białecka, dr. hab. Zdzisław Adamczyk, mgr Magdalena Cempa, mgr inż. Grzegorz Majka oraz dr inż. Henryk Świnder.
Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie: www.coalbypro.eu
Źródło: Główny Instytut Górnictwa