Elektroenergetyka » Wiceminister Krzysztof Kubów rozmawiał w Tokio o polsko-japońskiej współpracy w sektorze energetycznym

Wiceminister Krzysztof Kubów rozmawiał w Tokio o polsko-japońskiej współpracy w sektorze energetycznym

26 wrz 2019 Możliwość komentowania Wiceminister Krzysztof Kubów rozmawiał w Tokio o polsko-japońskiej współpracy w sektorze energetycznym została wyłączona

Transport niskoemisyjny, możliwości rozwoju współpracy w zakresie czystych technologii węglowych oraz technologie wodorowe to główne tematy rozmów Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Krzysztofa Kubów z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Panem Hideki Makihara. Spotkanie odbyło się 24 września 2019 r. w Tokio.

Minister Kubów podkreślił, że Japonia jest dla Polski ważnym partnerem w obszarze rozwoju innowacyjnych technologii. – Doceniamy Państwa imponujący dorobek naukowo-technologiczny, który ma istotne znaczenie w niskoemisyjnej transformacji energetycznej – powiedział. – Polski Rząd zainteresowany jest zacieśnianiem współpracy technologicznej. Kluczowa jest wymiana dobrych praktyk w zakresie tworzenia innowacji i zwiększania akceptacji społecznej wobec wprowadzanych na rynek nowych technologii – dodał.

Minister podkreślił, że Polska aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju nisko i zeroemisyjnej gospodarki, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. – Technologie niskoemisyjne są niezwykle ważnym elementem w tworzeniu przyszłej zrównoważonej polityki energetycznej w Polsce przyczyniającej się między innymi do poprawy jakości powietrza – powiedział.

W celu wymiany doświadczeń w zakresie technologii czystego węgla Wiceminister Krzysztof Kubów uczestniczył również w spotkaniu w Japońskim Centrum Energetyki Węglowej (JCOAL), podczas którego podkreślił istotność rozwoju czystych technologii węglowych dla rozwoju niskoemisyjnej gospodarki. – Węgiel w najbliższych latach ciągle będzie, obok gazu ziemnego, kluczowym źródłem produkcji wodoru, w związku z tym rozwój czystych technologii węglowych jest niezbędny i potrzebny – powiedział. Sekretarz Stanu podkreślił również że Polska jest gotowa do dalszej wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów z Japonią w zakresie czystych technologii węglowych.

25 września 2019 roku w Tokio Minister Krzysztof Kubów wziął udział w drugim spotkaniu sygnatariuszy porozumienia w sprawie technologii wodorowych. Polska po raz kolejny zaproszona została do udziału w tym ważnym wydarzeniu.

Spotkanie miało na celu omówienie strategii współpracy na rzecz rozwoju energii wodorowej. Polska, jako jeden z ośmiu krajów, została zaproszona do zabrania głosu w trakcje sesji ministerialnej i przedstawienia swojego spojrzenia na gospodarkę wodorową.

Podczas wystąpienia Miceminister podkreślił, że Polska docenia potencjał wodoru. – Ministerstwo Energii podejmuje szereg działań, które mają w pełni wykorzystać możliwości tego gazu. Polska jest dopiero na początku drogi do zbudowania gospodarki wodorowej, ale jesteśmy w pełni przekonani, że wodór może stać się podstawą nowoczesnej energetyki – powiedział.

Podczas wystąpienia Minister Kubów dodał, że Polska podobnie jak wiele innych krajów stoi u progu rewolucji związanej z silnym oddziaływaniem innowacji na sektor energii. – Jesteśmy świadomi wyzwań jakie są przed nami, dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie wielostronnej współpracy w zakresie rozwoju nowych technologii  – dodał.

Minister zaakcentował również wagę współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej i wspólnych standardów technicznych. – Wyzwaniem związanym z odnawialnymi źródłami energii jest magazynowanie nadwyżek energii, a bez implementacji technologii wodorowej nie będziemy w stanie ich rozwiązać – zaznaczył.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 26 wrz 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.