Edukacja » Edukować o gazie? Wirtualne Muzeum Gazownictwa ma na to sposób

Edukować o gazie? Wirtualne Muzeum Gazownictwa ma na to sposób

13 wrz 2019 Możliwość komentowania Edukować o gazie? Wirtualne Muzeum Gazownictwa ma na to sposób została wyłączona

Żelazka i lokówki zasilane gazem, polscy wynalazcy i pionierzy nowoczesnego przemysłu, innowacyjne zastosowania gazu ziemnego w transporcie i energetyce – o  tym wszystkim będzie edukować Wirtualne Muzeum Gazownictwa www.wmgaz.pl. Mecenasem projektu jest Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG, a patronem honorowym – Premier Mateusz Morawiecki. Muzeum wystartowało 11 września 2019 r.

Wirtualne Muzeum Gazownictwa (WMG) to platforma wiedzy nie tylko o przeszłości, ale także teraźniejszości i przyszłości gazownictwa oraz gazu ziemnego. Jej podstawową zawartością są ilustrowane wystawy dotyczące początków gazowego światła i domowych sprzętów na gaz, pierwszych akcji promocyjnych zachęcających do zakupu oświetlenia i urządzeń gazowych, a nawet historii gazomierzy. WMG to również bogata baza ok. 150 eksponatów możliwych do wyszukania według kategorii, czasu powstania, producenta lub autora rozwiązania. Wśród nich znajdują się tak nietypowe obiekty, jak gazowe chłodziarki, żelazka i lokówki, bogata kolekcja gazomierzy czy elementy składowe klasycznej gazowni.

Odwiedzający stronę będą mogli zapoznać się z biogramami wynalazców i przedsiębiorców zasłużonych dla rozwoju gazownictwa, artykułami i wywiadami z ekspertami WMG czy też gazową mapą Polski pokazującą m.in. ostatnie gazowe latarnie oświetlające miasta. Ważną część witryny stanowią także scenariusze lekcyjne dedykowane nauczycielom i uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gotowe do wykorzystania konspekty zajęć wraz dodatkowymi materiałami pozwolą na opowieść o zagadnieniach związanych z gazem i gazownictwem z perspektywy historii, chemii czy geografii.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Bardzo się cieszę, że dzięki Polskiej Spółce Gazownictwa możemy otworzyć jedno z najciekawszych w Polsce, a z pewnością także w Europie muzeów. Wirtualne Muzeum Gazownictwa to platforma na miarę XXI w., w pełni wykorzystująca najnowocześniejsze środki techniczne i multimedialne, umożliwiająca podróż do świata, którego już nie ma. Jestem przekonany, że zwłaszcza dla młodych ludzi będzie to oferta bardzo atrakcyjna
w odbiorze, alternatywna dla tradycyjnych lekcji historii, a bogate zbiory muzeum, dostępne choćby w tablecie czy telefonie komórkowym, będą doskonałym przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością
– napisał w specjalnym liście do uczestników wydarzenia Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów.

Mecenasem Wirtualnego Muzeum Gazownictwa jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG) z Grupy Kapitałowej PGNiG.

– PGNiG wspiera liczne inicjatywy służące polskiej nauce. Wirtualne Muzeum Gazownictwa to przykład wyjątkowej, nowoczesnej platformy informacyjno-edukacyjnej. Przeszłość gazu łączy się tutaj z przyszłością. Niewiele osób wie, że początkowo gaz, zwany świetlnym czy też węglowym powstawał w klasycznych gazowniach właśnie z węgla. Od początków XIX w. latarnie gazowe rozświetlały kolejne miasta. Od lat 30. XIX w. w domach na całym świecie pojawiały się pierwsze urządzenia na gaz – kuchenki, chłodziarki, grzejniki, piecyki. Upowszechnienie gazu było źródłem zmian nie tylko w życiu domowym, ale i społecznym. Nowe paliwo umożliwiło narodziny nowoczesnych miast. Cieszymy się, że wszystkie te informacje będą teraz dostępne w jednym miejscu dla każdej zainteresowanej osoby – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Operacyjnych.

Wirtualne Muzeum Gazownictwa to kolejny projekt edukacyjny Polskiej Spółki Gazownictwa, wpisujący się w strategię Grupy PGNiG. W ostatnim czasie z sukcesem zrealizowaliśmy kampanie „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” oraz „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie”. To naturalne, że jako największy operator systemu dystrybucyjnego gazu nie tylko w Polsce, ale i Europie, realizujemy działania edukacyjne, które są skierowane do wszystkich Polaków. Gaz ziemny to ekologiczna alternatywa przyszłości. Chcemy więc informować o najważniejszych prognozach oraz innowacyjnych, przyszłych zastosowaniach błękitnego paliwa w energetyce i transporcie. Te treści to ważna składowa Wirtualnego Muzeum Gazownictwa – dodał Marian Żołyniak, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Internetowy projekt pozwoli w przystępny i atrakcyjny sposób pokazać, jaką rolę upowszechnienie gazu spełniło w rozwoju społeczeństw w XIX i na początku XX w. Będzie również wskazywać, jakie znaczenie gaz ziemny może uzyskać w przyszłości.

VIDEO: Skąd wziął się gaz w naszych domach?

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 13 wrz 2019 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.